"Konflikt nie był wart tych pieniędzy, które nas kosztował". Prof. Dudek o KPO
- Pieniądze z KPO są Polsce potrzebne. Mamy już rok spóźnienia, zupełnie niepotrzebnie. Konflikt nie był wart tych pieniędzy, które nas kosztował. Tymczasem widać zagrożenia natury ekonomicznej wynikające z pandemii i wojny na Ukrainie - mówił na antenie Polskiego Radia 24 politolog prof. Antoni Dudek.
2022-06-02, 20:15
Posłuchaj
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 zrobiliśmy milowy krok ws. KPO. - Zatwierdzenie KPO przez KE nie oznacza jednak automatycznego przelewu pieniędzy. Ursula von der Leyen nie wręczyła symbolicznego czeku. Powiedziała, że pieniądze są, ale muszą się dokonać zmiany w polskim porządku prawnym. Prezydencka ustawa o Sądzie Najwyższym przeszła z poprawkami przez Senat, głosowali za nią senatorowie opozycji i koalicji, co jest w Polsce rzadkością. Zobaczymy, co zrobi Sejm. Może poprawki odrzucić, wtedy - podejrzewam - możemy pieniędzy na KPO nie zobaczyć przez dłuższy czas, bo KE poczuje się oszukana. Poprawki mogą zostać zatwierdzone, a prezydent Andrzej Duda, jako inicjator kompromisowego rozwiązania, podpisze ustawę. Wtedy termin otrzymania pieniędzy znacząco się przybliży - powiedział prof. Antoni Dudek.
Posłuchaj
Politolog zauważył, że w UE istnieje silny prąd federalistyczny. - Polska na razie nie przekroczyła pewnego progu, nie przystąpiliśmy do strefy euro. Na razie nie można mówić o Stanach Zjednoczonych Europy. Na horyzoncie jest natomiast UE wielu prędkości. To będzie się działo na naszych oczach, część państw UE mocniej się zintegruje. Miernikiem będzie kwestia pieniądza. Jeżeli w Polsce nie będzie euro, to nasza głębsza integracja jest mało realna. Do wprowadzenia euro potrzeba zmian w konstytucji, trzeba mieć w parlamencie dwie trzecie głosów. Nie demonizowałbym tej sprawy. Na razie mamy problem konkretnych pieniędzy z KPO, które są Polsce potrzebne. Mamy już rok spóźnienia, zupełnie niepotrzebnie. Konflikt nie był wart tych pieniędzy, które nas kosztował. Tymczasem widać zagrożenia natury ekonomicznej wynikające z pandemii i wojny na Ukrainie - tłumaczył.
Czytaj także:
- KPO - czyli Koniec Platformy Obywatelskiej? Felieton Miłosza Manasterskiego
- Prof. Gontarski: blokowanie KPO było bezprawne, weryfikacja reformy sądownictwa jest pozatraktatowa
- Krzysztof Lipiec: sytuacja związana z pozyskaniem KPO to czołganie Polski przed Komisją Europejską
Prof. Antoni Dudek podkreślił, że nie chce wnikać w spór, czy UE miała prawo zamrozić Polsce środki na KPO. - Gdzie prawników sześć, tam sześć zdań. Problem doprowadził natomiast do pęknięcia wewnątrz obozu rządzącego na pragmatyków, którzy chcieli pójść na ustępstwa, i radykałów, którzy mówili "ani kroku w tył". Należę do krytyków ministra Zbigniewa Ziobry. Uważam, że jego reforma systemu sprawiedliwości wyprowadziła nas na manowce. Nie oznacza to, że wymiar sprawiedliwości przed rokiem 2015 był świetny. Działał źle i podzielałem wiele krytycznych opinii na jego temat. Nie kryję jednak, że patrząc na efekt siedmioletnich działań ministra Ziobry, to nie mogę powiedzieć ani jednego dobrego słowa. Mamy sytuację gorszę niż w 2015 roku, a jednocześnie kosztuje to nas znaczące pieniądze. Nie odzyskamy 4,5 mld euro tytułem zaliczki na KPO. Te środki mogły być swobodnie wydane przez rząd, nie były obwarowane zastrzeżeniami. To personalnie obciąża ministra Ziobrę. Jego upór sprawił, że zaliczki nie dostaliśmy - stwierdził politolog.
REKLAMA
Fundusz Odbudowy
Krajowy Plan Obudowy ma pomóc gospodarkom europejskim w czasie kryzysu. Ministerstwo Spraw Zagranicznych informowało w środę, że pierwsze pieniądze z KPO nasz kraj może dostać pod koniec wakacji.
W ramach Funduszu Odbudowy z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, nasz kraj wnioskuje o 23,9 mld euro w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
* * *
Audycja: Stan rzeczy
Prowadzi: Rafał Dudkiewicz
Gość: prof. Antoni Dudek
Data emisji: 2.06.2022
Godzina emisji: 19.06
PR24
Polecane
REKLAMA