more_horiz

"Startował z przegranej pozycji". Dr Anna Kwiatkowska o karierze kanclerza Scholza

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 20:35
- Nord Stream 2 był popierany przez tyle lat przez wszystkie ekipy rządzące w Niemczech, ponieważ było tam głębokie przeświadczenie, biznesowe i polityczne, że jest to bardzo korzystne dla kraju - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Anna Kwiatkowska, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der LeyenFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Dr Anna Kwiatkowska przybliżyła w audycji postać kanclerza Niemiec, Olafa Scholza. Zwróciła m.in. uwagę na przebieg kariery polityka. - Scholz w kampanii wyborczej wykonał niesamowitą woltę, startował z absolutnie przegranej pozycji (…), nie było nikogo, kto mówił, że SPD, i kandydat Scholz, ma jakiekolwiek szanse na kanclerstwo. Otóż nie tylko ze względu na błędy konkurentów, ale na to, jak została poprowadzona kapania, gdzie wszystko zostało postawione na Scholza, SPD wygrało - zauważyła.

"Ciągłość działań niemieckich rządów i za Merkel, i za Scholza"

Gość audycji przypominała stanowisko kanclerza w kluczowych kwestiach polityki wewnętrznej i zagranicznej Niemiec, a także o poparciu ekip rządzących Niemcami dla projektu Nord Stream.

- Rzeczywiście gaz rosyjski był najtańszy, ale zapominano o tym, że zarówno sam gaz, jak i jego przesył mogą odgrywać rolę instrumentu nacisku. Tego niemieccy politycy nie mogli zrozumieć. Były ekspertyzy z rynku niemieckiego, Brukseli, państw wschodniej flanki czy USA, które wskazywały wyraźnie, że to, co Niemcy nazywają współuzależnieniem, jest tak naprawdę zależnością od Rosji i jej gazu i może bardzo źle się skończyć. Scholz jeszcze w styczniu twierdził, że jest to projekt absolutnie prywatny, biznesowy i potrzebny Niemcom i nie ma co łączyć z nim gróźb Rosji. Projekt drugiej nitki Nord Stream został podpisany zaledwie kilkanaście miesięcy po aneksji Krymu przez Rosję - tu jest ciągłość działań niemieckich rządów i za Merkel, i za Scholza - podkreślała.

Posłuchaj
22:07 PR24_mp3 2022_06_23-19-06-00.mp3 Dr Anna Kwiatkowska o polityce kanclerza Olafa Scholza (Polskie Radio 24 / Stan rzeczy)

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Stan rzeczy

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz

Gość: dr Anna Kwiatkowska

Data emisji: 23.06.2022

Godzina emisji: 19.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także