Jak zaznaczył, Maciej Gutowski w swoim reportażu przedstawił również opinie niewiarygodnych świadków, m.in. abp Wojtyła nie był ordynariuszem jednego z opisanych kapłanów i po usunięciu go z archidiecezji krakowskiej przekazał jego sprawę biskupowi lubaczowskiemu. Nie podlegał on właściwej jurysdykcji abpa Wojtyły.
Dr hab. Rafał Łatka wskazał też, na podstawie książki, którą wspólnie napisali z dr hab. Filipem Musiałem nt. dialogu operacyjnego, który był prowadzony przez UB i SB z ks. bp Gulbinowiczem, w jaki sposób należy podchodzić do materiału archiwalnego, który jest zgromadzony w archiwum IPN. Jak rozumieć ich treść i konteksty, także natury historycznej w jakich dany meldunek i raport został wytworzony.
Gość Polskiego Radia 24, podkreślił także, pokazując przykład inwigilacji bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, którego obserwacja trwała od 1947 roku do jego śmierci w maju 1981 roku, że księża byli w sposób szczególny traktowani przez władze PRL-u i podlegali szczególnej obserwacji dokonywanej przez funkcjonariuszy najpierw UB, potem SB.
Cały system komunistyczny instalowany w Polsce od 1944 roku do 1989 roku był nastawiony na walkę z religią i jej wiernymi.
Czytaj również:
Więcej w nagraniu.
22:01 [PR24]PR24 (mp3) 9 marzec 2023 19_06_21.mp3 Prof. Rafał Łatka o atakach na Jana Pawła II ("Stan rzeczy" / PR24)
* * *
Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzi: Rafał Dudkiewicz
Gość: prof. Rafał Łatka (historyk, politolog, pracownik naukowy UKSW, wieloletni koordynator Centralnego Projektu Badawczego IPN "Władza komunistyczna wobec Kościoła i związków wyznaniowych w Polsce 1944-1989")
Data emisji: 09.03.2023
Godzina emisji: 19.06
PR24/jmo