"Prezydent Zełenski ma prawo być trochę rozczarowany". Prof. Krasnodębski o postanowieniach szczytu NATO

- Pod wpływem opinii publicznej, w tym m.in. Polski, złagodzono warunki członkostwa Ukrainy w NATO, planu przygotowawczego i mapy drogowej. Nie określono jednak tego w czasie, nie padło też zaproszenie dla Ukrainy, sprawę rozciągnięto - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS prof. Zdzisław Krasnodębski. 

2023-07-11, 20:07

"Prezydent Zełenski ma prawo być trochę rozczarowany". Prof. Krasnodębski o postanowieniach szczytu NATO
Prof. Krasnodębski: prezydent Wołodymyr Zełenski ma prawo być trochę rozczarowany. Foto: PAP/EPA/FILIP SINGER

Wołodymyr Zełenski podkreślił w Wilnie, że "NATO da Ukrainie bezpieczeństwo, a Ukraina uczyni NATO silniejszym". Przywódca zabrał głos podczas koncertu na rzecz wsparcia dla jego kraju. Zełenski podziękował zgromadzonym za pomoc dla Ukrainy. "Jechałem dzisiaj tutaj z wiarą w decyzję, z wiarą w partnerów, z wiarą w silne NATO. W NATO, które nie ma wątpliwości, które nie traci czasu i nie patrzy na żadnego agresora - powiedział prezydent Ukrainy. Zaznaczył, że chciałby, aby Sojusz podjął decyzje, "na które Ukraina zasługuje, których oczekuje każdy ukraiński wojskowy, każdy ukraiński obywatel, każda ukraińska matka i każde ukraińskie dziecko".

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że ustalenia szczytu NATO ws. Ukrainy są "dosyć połowiczne". - Pod wpływem opinii publicznej, w tym  m.in. Polski złagodzono warunki członkostwa Ukrainy w Sojuszu, planu przygotowawczego i mapy drogowej. Nie określono jednak tego w czasie, nie padło też zaproszenie dla Ukrainy, sprawę rozciągnięto - powiedział prof. Zdzisław Krasnodębski.   

Jego zdaniem wynika to z tego, że niektóre państwa europejskie ciągle boją się Rosji. - Musiały wcześniej pokonywać ukryte sympatie i uzależnienie od Rosji. To się zmienia, ale nie tak szybko, jak byśmy sobie tego życzyli. Prezydent Wołodymyr Zełenski ma prawo być trochę rozczarowany. W pamięci mamy szczyt NATO w Bukareszcie w 2008 roku, gdzie mamiono Gruzję i Ukrainę. Niby otwarto furkę dla tych państw, co było sukcesem negocjacyjnym prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Na to, co dzieje się teraz trzeba też patrzeć w odniesieniu do tamtych wydarzeń - podsumował europoseł PiS.  

Droga Ukrainy do NATO

W Wilnie od wtorku odbywa się dwudniowy szczyt NATO, na który przybył Zełenski. Wcześniej tego dnia prezydent Ukrainy oświadczył, że brak ram czasowych nie tylko dla członkostwa Ukrainy w NATO, ale i dla jej zaproszenia do akcesji byłby absurdem.

REKLAMA

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że sojusznicy ustalili pakiet środków, by przyjąć Ukrainę do NATO. Potwierdzamy, że zostanie ona członkiem Sojuszu - ogłosił.

Sojusznicy uzgodnili też zniesienie wymogu wypełnienia przez Ukrainę Planu Działań na Rzecz Członkostwa (MAP) - dodał szef NATO. Stoltenberg przekazał, że nie ustalono ram czasowych dotyczących akcesji Ukrainy. Zapewnił jednocześnie, że zaproszenie do Sojuszu zostanie wysłane Ukrainie, gdy "spełnione zostaną ku temu warunki".


Posłuchaj

Prof. Zdzisław Krasnodębski gościem Michała Wróblewskiego (Stan rzeczy) 20:50
+
Dodaj do playlisty

 

Na środę zaplanowano posiedzenie nowo powołanej Rady NATO-Ukraina z udziałem Zełenskiego.

REKLAMA

Zobacz także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Stan rzeczy

Prowadzący: Michał Wróblewski

REKLAMA

Gość: prof. Zdzisław Krasnodębski (PiS)

Data emisji: 11.07.2023

Godzina emisji: 19.06

PR24/jt

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej