Sprawa Wąsika i Kamińskiego. Czym jest instytucja immunitetu?
- Immunitet nie jest prawem podmiotowym, choć odnoszę wrażenie, że w wielu przypadkach, zwłaszcza w Polsce, jest traktowany jako prawo osobiste - mówił w Polskim Radiu 24 prezes Naczelnej Rady Adwokackiej i sędzia Trybunału Stanu Przemysław Rosati.
2024-07-30, 12:27
Prokurator generalny Adam Bodnar przekazał do przewodniczącej Parlamentu Europejskiego wnioski o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika, że obydwaj politycy, pomimo orzeczonego wobec nich prawomocnego zakazu pełnienia funkcji publicznych, nie zastosowali się do niego i wykonywali mandaty posłów.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że w Polsce zbyt rzadko dyskutujemy o tym, czemu służyć ma immunitet. - To klasyczne rozwiązanie właściwe jest dla tzw. prawa parlamentarnego. Faktycznie ma chronić prawidłowe funkcjonowanie instytucji, która przyznaje immunitet w związku z tym, że dana osoba jest jej członkiem. Immunitet nie jest prawem podmiotowym, choć odnoszę wrażenie, że w wielu przypadkach, zwłaszcza w Polsce, jest traktowany jako prawo osobiste - powiedział Przemysław Rosati.
Istnieją przy tym dwa rodzaje immunitetów. - Materialny, czyli zakaz pociągnięcia do odpowiedzialności za określone zachowania. Najczęściej łączy się z wykonywaniem funkcji. Jest też immunitet formalny, który stanowi przeszkodę do prowadzenia postępowania karnego. Zasadą jest to, że każdy z nas podlega odpowiedzialności karnej. Immunitet stanowi ku temu przeszkodę, którą można usunąć. O jego uchyleniu orzeka organ w związku z członkostwem, w którym immunitet jest przyznany osobie, która pełni np. mandat polskiego przedstawiciela w Parlamencie Europejskim - tłumaczył na naszej antenie Rosati.
REKLAMA
Posłuchaj
Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik są obecnie posłami do Parlamentu Europejskiego X kadencji i korzystają z immunitetu parlamentarzysty europejskiego.
***
Audycja: Stan rzeczy
Prowadzący: Paweł Wojewódka
Gość: Przemysław Rosati (prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, sędzia Trybunału Stanu)
Data emisji: 26.07.2024
Godzina emisji: 21.33
Polskie Radio 24/wmkor
REKLAMA
Polecane
REKLAMA