"Nie wprowadzajmy pojęć prawnych, to czysta polityka". Parafianowicz o reparacjach wojennych od Niemiec

2021-10-22, 20:10

"Nie wprowadzajmy pojęć prawnych, to czysta polityka". Parafianowicz o reparacjach wojennych od Niemiec
Zniszczony Zamek Królewski. Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

- To, ile uda się osiągnąć ws. reparacji, zależy od determinacji strony polskiej. Po upadku PRL tej determinacji nie było w ogóle. Nie mogło jej być, bo Polska była państwem słabym i nieumiejętnie zabiegała o swoje interesy. Teraz może być inaczej - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Parafianowicz z "Dziennika Gazety Prawnej".

Posłuchaj

Zbigniew Parafianowicz gościem Rafała Dudkiewicza (Stan rzeczy)
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 w polityce Niemiec wobec Polski widoczna jest ciągłość. Polega ona na pomijaniu tematów historycznych i odszkodowawczych. - Aby nie wchodziły na agendę, stosuje się argumenty pozytywistyczno-prawne, że coś jest niemożliwe z prawnego punktu widzenia. Tymczasem temat odszkodowań za II wojnę światową lub powrotu do historii jest czystą polityką. Nie możemy tam wprowadzać kategorii prawnych, bo one nie istnieją w tym temacie - powiedział Zbigniew Parafianowicz. 

Powiązany Artykuł

Jarosław Sellin FORUM 1200 (1).jpg
Reparacje wojenne. Sellin: straty poniesione przez Polskę sięgają biliona złotych

Podkreślił, że to, ile uda się osiągnąć w tej sprawie, zależy od determinacji strony polskiej. - Po upadku PRL tej determinacji nie było w ogóle. Nie mogło jej być, bo Polska była państwem słabym i nieumiejętnie zabiegała o swoje interesy. Teraz może być inaczej - tłumaczył. 

W kontekście niemieckiej polityki historycznej gość Polskiego Radia 24 przywołał odtajnione przez byłego ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego szyfrogramy polskiej dyplomacji na temat spotkania w Krzyżowej kanclerza Niemiec Helmuta Kohla z premierem Tadeuszem Mazowieckim w 1989 roku i otwarcia nowego etapu w stosunkach polsko-niemieckich. - To podstawowa lektura dla publicystów, historyków i urzędników państwowych. Kohl odgrywał rolę poczciwego polityka, ale jednocześnie był twardy i asertywny. Korzystał z tego, że rodząca się III RP była państwem upadłym i wiele mógł osiągnąć. Domagano się rezygnacji z poruszania tematów historycznych. Sugerowano, że może dojść do opóźnienia uznania granicy na Odrze i Nysie. Doradca Kohla sugerował, by na spotkaniu z byłymi robotnikami przymusowymi nie zadawano trudnych pytań. W pamięci mamy obraz pojednawczej mszy, ale za kulisami toczyła się twarda polityka - podsumował Parafianowicz. 

Posłuchaj

Posłuchaj

Zbigniew Parafianowicz gościem Rafała Dudkiewicza (Stan rzeczy) 20:17
+
Dodaj do playlisty

Po II wojnie światowej Biuro Odszkodowań Wojennych wyceniło straty Polski na 50 mld ówczesnych dolarów. Przeliczając tę kwotę na obecną siłę nabywczą, byłoby to 850 mld dolarów.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Rafał Dudkiewicz
Gość: Zbigniew Parafianowicz (publicysta, "Dziennik Gazeta Prawna")
Data emisji: 22.10.2021
Godzina: 19.06

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej