more_horiz

KE wstrzymuje przyjęcie polskiego KPO. Jabłoński: to decyzja polityczna oderwana od prawa

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 21:30
- Jeśli mamy do czynienia z argumentacją, która nie znajduje podstawy w traktatach i rozporządzeniach, to mamy do czynienia z decyzją polityczną oderwaną od prawa. Nie ma to nic wspólnego z praworządnością - mówił w Polskim Radiu 24 wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Polski Krajowy Plan Odbudowy nadal nie został zatwierdzony przez Komisję Europejską. 
Audio
  • Paweł Jabłoński gościem Michała Wróblewskiego (Stan rzeczy)
Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński skrytykował Komisję Europejską za przeciąganie przyjęcia polskiego KPO
Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński skrytykował Komisję Europejską za przeciąganie przyjęcia polskiego KPOFoto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

Polska wciąż czeka na zatwierdzenie przez Komisję Europejską Krajowego Planu Odbudowy. Jak tłumaczył gość Polskiego Radia 24, nawiązując do kultowej sceny z "Misia" Stanisława Barei, w tej sprawie znajdujemy się w sytuacji człowieka, który przychodzi do szatni po swój płaszcz, a szatniarz odpowiada, że płaszcza nie ma.

- Komisja Europejska nie ma jakiejkolwiek podstawy prawnej, żeby wstrzymywać wypłatę tych środków. Nie ma podstawy prawnej, aby przedłużać w nieskończoność termin akceptacji Krajowego Planu Odbudowy. Robi to wyłącznie z powodów politycznych - powiedział Paweł Jabłoński. 

"Nie ma to nic wspólnego z praworządnością"

Wiceszef MSZ zwrócił uwagę, że powody te różnią się w zależności od kraju. - W naszym przypadku dotyczą pozornie kwestii sądownictwa. W przypadku Węgier pozornie jakiejś ustawy dotyczącej homoseksualizmu. Jeśli mamy do czynienia z tego rodzaju argumentacją, która nie znajduje podstawy w traktatach i rozporządzeniach, to mamy do czynienia z decyzją polityczną oderwaną od prawa. Nie ma to nic wspólnego z praworządnością. Praworządność w UE jest zagrożona przez bezprawne działania KE - podkreślił Jabłoński.  

Przestrzegł też, że sprawa może się ciągnąć i być wykorzystywana przez przeciwników UE. - Przede wszystkim przez te podmioty, które chcą destabilizować UE i wzmacniać podziały. Mam jednak nadzieję, że w UE zwycięży rozsądek. Mamy do czynienia z tak wieloma kryzysami, że kreowanie kolejnych jest taktyką samobójczą - podsumował Paweł Jabłoński.

Posłuchaj

22:46 PR24 2021_12_28-19-06-17.mp3 Paweł Jabłoński gościem Michała Wróblewskiego (Stan rzeczy)

Z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. Z KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów oraz o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Stan rzeczy"

Prowadzący: Michał Wróblewski

Gość: Paweł Jabłoński (wiceszef MSZ)

Data emisji: 28.12.2021

Godzina: 19:06

Zobacz także

Zobacz także