more_horiz

Skurkiewicz: dziś Putin stoi w jednym szeregu z Hitlerem i Stalinem

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2022 20:32
- Wojna na Ukrainie pokazuje Władimira Putina jako zbrodniarza XXI wieku. Dzisiaj Putin swoją działalnością, swoim działaniem i rozpętaniem tej wojny ukraińskiej stanął w jednym szeregu ze Stalinem, Hitlerem, oprawcami XX wieku, którzy zabijali miliony ludzi - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.
Dziś Putin stoi w jednym szeregu ze Stalinem, Hitlerem i innymi zbrodniarzami XX wieku - mówił w Polskim Radiu 24 wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz
Dziś Putin stoi w jednym szeregu ze Stalinem, Hitlerem i innymi zbrodniarzami XX wieku - mówił w Polskim Radiu 24 wiceszef MON Wojciech SkurkiewiczFoto: PAP/EPA/VASSIL DONEV

Zakończyła się trzecia tura rozmów pokojowych między Ukrainą i Rosją. Doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak zaznaczył, że udało się osiągnąć niewielkie porozumienie z punktu widzenia - jak to określił - logistyki korytarzy humanitarnych. Ponadto Mychajło Podolak zaznaczył, że jeśli chodzi o rozwiązania polityczne, zawieszenie broni i zakończenie działań wojennych, nie udało się osiągnąć rezultatów, które istotnie zmieniłyby sytuację. Podkreślił, że intensywne konsultacje będą kontynuowane. W Polskim Radiu 24 o rosyjskiej agresji na Ukrainę mówił wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.

Rozmowy Rosja-Ukraina. "Warunki nie do przyjęcia"

Wiceminister obrony narodowej odniósł się do warunków przedstawionych Ukrainie przez Rosję. Kreml zrezygnował z "denazyfikacji" (czyli de facto zmiany władzy) na Ukrainie, za to domaga się uznania rosyjskiej zwierzchności nad Krymem, uznania niepodległości republik separatystycznych w Donbasie, demilitaryzacji Ukrainy oraz wpisania do jej konstytucji zakazu przystąpienia do NATO i UE.

- Jestem przekonany, że te warunki, które zostały przedstawione, są nie do przyjęcia przez stronę ukraińską. To by wiązało się ze swoistą wasalizacją Ukrainy wobec Kremla. A nasz wschodni sąsiad pokazał, że z Rosją niewiele chce mieć wspólnego albo nic nie chce mieć wspólnego - mówił Wojciech Skurkiewicz.

Zdaniem polityka demilitaryzacja Ukrainy, czyli uczynienie jej krajem wolnym od jakiejkolwiek broni, oznaczałoby w przyszłości "wielką pokusę Moskali, aby w dalszym ciągu atakować Ukrainę".

"Putin jest zbrodniarzem XXI wieku"

Wojciech Skurkiewicz zauważył także, że działania administracji w Moskwie czy wypowiedzi samego Władimira Putina wskazują na to, że Rosja ponosi olbrzymie straty podczas tej wojny. Jego zdaniem świadczy o tym także zmiana formy operacji rosyjskiej na Ukrainie, w której w pierwszych godzinach i dniach inwazji Rosja była znacznie bardziej precyzyjna w swoich ostrzałach, celując głównie w infrastrukturę wojenną, zaś obecnie bombarduje miasta i zabija ludność cywilną.

- To pokazuje Władimira Putina jako zbrodniarza XXI wieku. Dzisiaj Putin swoją działalnością, swoim działaniem i rozpętaniem tej wojny ukraińskiej stanął w jednym szeregu ze Stalinem, Hitlerem, oprawcami XX wieku, którzy zabijali miliony ludzi - podkreślił wiceszef MON.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:41 PR24_mp3 2022_03_07-19-05-55_Skurkiewicz.mp3 Wojciech Skurkiewicz o rosyjskiej agresji na Ukrainę ("Stan rzeczy" / PR24)

* * *

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzi: Jerzy Jachowicz
Gość: Wojciech Skurkiewicz (wiceszef MON)
Data emisji: 07.03.2022
Godzina emisji: 19.06

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także