more_horiz

Agresja Rosji zjednoczy Europę? Prof. Chwedoruk: część polskich polityków miała takie złudzenia

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2022 20:10
- Bardzo naiwne były złudzenia części polskich polityków, że wojna na Ukrainie anihiluje wszelkie dotychczasowe osie podziału w Europie, że unicestwi różnice interesów w wielu sprawach, a wreszcie, że pogrzebie obecne plany olbrzymiej części elit politycznych, w tym nadzieje na pogłębienie integracji europejskiej - podkreślił w Polskim Radiu 24 politolog prof. Rafał Chwedoruk.
prof. Rafał Chwedoruk
prof. Rafał ChwedorukFoto: PR24

Dwóch eurodeputowanych, którzy startowali z list Prawa i Sprawiedliwości - prof. Ryszard Legutko i prof. Zdzisław Krasnodębski - jest bardzo krytycznych wobec KPO i związanego z tym programu środków unijnych. Jak zaznaczył prowadzący audycję Rafał Dudkiewicz, "twierdzą oni wręcz, że należy z tego projektu wyjść".

Zdaniem gościa PR24 "powinniśmy to postrzegać jako element przygotowania opinii publicznej do tego, że pozyskanie środków z KPO będzie co najmniej opóźniane, a być może w ogóle nie dojdzie do skutku". - Z reguły tego typu przygotowywanie rozpoczyna się od wystąpień o nieco spekulatywnym charakterze, dokonywanych przez polityków niekoniecznie z pierwszych rzędów - podkreślił prof. Rafał Chwedoruk. 

"Nadzieje na pogłębienie integracji europejskiej"

- Myślę, że to jest też sygnał tego, że bardzo naiwne były złudzenia części polskich polityków, że wojna na Ukrainie anihiluje wszelkie dotychczasowe osie podziału w Europie, że unicestwi różnice interesów w wielu sprawach, a wreszcie, że pogrzebie obecne plany olbrzymiej części elit politycznych wielu państw Europy, w tym nadzieje na pogłębienie integracji europejskiej - dodał politolog. 

Według niego "dość dokładnie widać, że część niemieckich elit - ta bardziej zorientowana na Europę niż na Stany Zjednoczone - niewątpliwy kryzys niemieckiej polityki i kryzys Unii Europejskiej będzie próbowała ominąć poprzez swoistą ucieczkę do przodu".

- To znaczy poprzez faktyczne pogłębienie integracji europejskiej. A skądinąd KPO, jeszcze w innych realiach - w kontekście pandemii - było instrumentem pogłębiania integracji europejskiej - stwierdził Rafał Chwedoruk. 

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj
21:03 _PR24_AAC 2022_08_04-19-06-33.mp3 prof. Rafał Chwedoruk o sytuacji Polski w Unii Europejskiej (Stan rzeczy)

 

***

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Rafał Dudkiewicz 
Gość: prof. Rafał Chwedoruk (politolog) 
Data emisji: 4.08.2022
Godzina: 19.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także