Jedna lista wyborcza opozycji? Robert Kwiatkowski: nie ma co filozofować
- Im większe porozumienie na opozycji, tym lepiej. Resztę rozstrzygną wyborcy. PO to jedyna formacja na opozycji, która nie ma problemu z progiem wyborczym. Każda inna go posiada. Te partie najpierw będą walczyły z progiem wyborczym, a w drugiej kolejności z PiS - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Kwiatkowski z koła parlamentarnego Polskiej Partii Socjalistycznej.
2022-11-15, 20:22
Posłuchaj
O wspólną listę opozycji w wyborach parlamentarnych ponownie zaapelował lider PO Donald Tusk. "Bardzo bym chciał, żeby liderki i liderzy partii opozycyjnych możliwie szybko określili się, czy są gotowi razem z nami - nie na naszych listach, nigdy niczego takiego nie zasugerowałem - budować wspólne listy, tak żeby szanse na wygraną, bo dzisiaj mamy szansę na wygraną, zamienić na gwarancję wyraźnego zwycięstwa" - powiedział ostatnio były premier w Sępólnie Krajeńskim.
Z tym stanowiskiem zgadza się Robert Kwiatkowski. - Nie ma co filozofować. Każdy wie, jak wielki wpływ ma ordynacja wyborcza, czyli sposób przekładania wyborców, na mandaty poselskie. Nie będzie koalicji KO i Nowej Lewicy. Choćby z tego powodu, że częścią koalicyjnej Nowej Lewicy jest partia Razem, która deklaruje, że nie jest jej po drodze z KO. Trzeba jednak szanować wyborców. Na liście KO, PSL, Razem i Polski 2050 nie należy spodziewać się jednolitości programowej, można mówić o minimum programowym i tylko tyle - powiedział Robert Kwiatkowski.
Poseł PPS zilustrował też obecny system wyborczy w Polsce. - Gdyby Lewica w wyborach 2019 roku dostała tyle mandatów procentowo, ile głosów, to miałaby dziewięć mandatów więcej. Te mandaty poszły do większych ugrupowań. Większość do PiS, mniej do PO. Proszę sobie wyobrazić, gdyby od początku tej kadencji PiS miał mniej o pięć mandatów. Świat wyglądałby inaczej. Nie mówię, że PiS przestałby rządzić, może dobrałby sobie koalicjanta, ale byłoby trudniej. Można udawać, że istnieje druga i trzecia strona, ale takie są fakty. Im większe porozumienie na opozycji, tym lepiej. Resztę rozstrzygną wyborcy. PO to jedyna formacja na opozycji, która nie ma problemu z progiem wyborczym. Każda inna go posiada. Te partie najpierw będą walczyły z progiem wyborczym, a w drugiej kolejności z PiS - tłumaczył Kwiatkowski.
REKLAMA
Posłuchaj
Ostatnie wybory parlamentarne w Polsce miały miejsce 13 października 2019 roku, kolejne odbędą się w 2023 roku.
Więcej w nagraniu.
***
REKLAMA
Audycja: Stan rzeczy
Prowadzący: Michał Wróblewski
Gość: Robert Kwiatkowski
Data emisji: 15.11.2022
REKLAMA
Godzina: 19.06
PR24/jt/kor
REKLAMA