more_horiz

"W pewnym sensie KPO jest instrumentem politycznym". Dr Tomasz Morozowski o działaniach KE

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 19:38
- W polityce europejskiej mamy do czynienia z licznymi napięciami również w kwestii dotyczącej funduszy. W pewnym sensie KPO jest instrumentem politycznym - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Morozowski (Instytut Zachodni).
Tomasz Morozowski: wpewnym sensie KPO jest instrumentem politycznym.
Tomasz Morozowski: w pewnym sensie KPO jest instrumentem politycznym.Foto: Ivan Kacarov/ Shutterstock

Dziś w Brukseli z wizytą przebywa minister do spraw europejskich, by rozmawiać o odblokowaniu pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Szymon Szynkowski vel Sęk ma spotkać się z unijnym komisarzem odpowiedzialnym za sprawiedliwość Didierem Reyndersem. Obaj politycy spotkali się też niespełna dwa tygodnie temu w belgijskiej stolicy. Rozmowy dotyczą przede wszystkim wymiaru sprawiedliwości. - Te interpretacje po stronie Komisji Europejskiej i po stronie naszej różnią się od siebie. Trzeba tu szukać jakiegoś zbliżenia stanowisk - mówił w środę w Sejmie minister do spraw europejskich.

"Liczne napięcia w kwestii funduszy"

Do Krajowego Planu Odbudowy i do działań Komisji Europejskiej odniósł się na antenie Polskiego Radia 24 dr Tomasz Morozowski. Zapytany o to, czy KPO w rękach urzędników Komisji Europejskiej nie jest instrumentem politycznym, wskazał, że "w polityce europejskiej mamy do czynienia z licznymi napięciami również w kwestii dotyczącej funduszy".

- W pewnym sensie KPO jest instrumentem politycznym, ale wydaje mi się, że jest wykorzystywany w ten sposób przez obie strony - podkreślił.

Zamrożenie środków dla Węgier

Rozmówca odniósł się także do zamrożenia środków dla Węgier. - Powstaje pytanie, moim zdaniem kluczowe, czy zamrażanie udostępnienia środków z budżetu europejskiego czy też funduszu odbudowy to jest odpowiedni środek działania ze strony KE względem państw członkowskich, czy jednak nie powinno się to odbywać na innych płaszczyznach, na innych poziomach - zaznaczył. - To już jest takie sięgnięcie po dosyć ostre i takie jednostronne działanie i oczywiście nie prowadzi do porozumienia - ocenił.


Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
22:04 Stan rzeczy.mp3 Tomasz Morozowski: w pewnym sensie KPO jest instrumentem politycznym (Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Stan rzeczy"

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz

Gość: dr Tomasz Morozowski (Instytut Zachodni)

Data emisji: 1.12.2022

Godzina: 19.06

jb

Zobacz także

Zobacz także