Prof. Piotr Madajczyk: zmiana terminologii historycznej dot. Polski to praca na lata

- Procesy, które były wytaczane za sformułowanie "polskie obozy śmierci", były istotne nie ze względu na skazanie kogoś, ale ze względu na wychowawczą rolę prawa. Zmuszało to do podjęcia refleksji - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Madajczyk, historyk. 

2019-11-04, 17:13

Prof. Piotr Madajczyk: zmiana terminologii historycznej dot. Polski to praca na lata
Wagon transportowy obozu w Auschwitz. Foto: Shutterstock.com/Scott Biales

Posłuchaj

04.11.2019 Prof. Piotr Madajczyk o sformułowaniu "polskie obozy śmierci"
+
Dodaj do playlisty

Gość Polskiego Radia 24 skomentował użycie sformułowania "polskie obozy śmierci" przez organizatorów obchodów rocznicy "Nocy kryształowej" w miejscowości Cannstatt pod Stuttgartem. Dzięki szybkiej reakcji ambasady RP, organizatorzy przeprosili już za użycie tego sformułowania.Mam wrażenie, że ten problem jest na innej płaszczyźnie. To nie jest świadome używanie danych terminów. Niewielkie uroczystości w niewielkim miejscu organizowane przez lokalną organizację. Ta ulotka jest dziwaczna, bo stwierdzenie o "polskich obozach śmierci" pada dwa akapity po "nocy kryształowej" i agresji na Polskę. To sprzeczna wewnętrznie konstrukcja, powtarza się jedynie dane określenie - zauważył historyk. 

"Kalka z dawnych lat" 

Wcześniej to było coś więcej, bo funkcjonowało nawet w głównych mediach. To bezmyślne powtarzanie znanych sformułowań, ale takie terminy są niedopuszczalne. W ulotce wymienia się jako ofiary Żydów i żołnierzy sowieckich. To kalka z dawnych lat tego, czym jest II wojna światowa dla Niemców. Jeżeli coś funkcjonuje tylko w górnym obiegu, łatwo to skorygować. Chciałbym zauważyć natomiast, ile pracy trzeba, aby zmienić tę terminologię.

Powiązany Artykuł

5g free 1200.jpg
Niemcy: wywiad ostrzega przed Huawei i hakerami. Chodzi o sieć 5G

Procesy, które były wytaczane, były istotne nie ze względu na skazanie kogoś, ale ze względu na wychowawczą rolę prawa. Zmusza to do podjęcia refleksji. Niemieckie, ale też anglosaskie, pseudonaukowe mówienie o "polskich obozach śmierci" także wyrządziło wiele szkód. Zmiany, które zaczęły się dokonywać, wymagają bardzo konsekwentnej działalności ze strony państwa polskiego na lata. 

Zadaniem dla Niemców jest to, aby nie używać takich sformułowań. Musimy usuwać takie kłamliwe stereotypy. To praca na lata. 

REKLAMA

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Polskie Radio 24 / pkr

* * *

Audycja: "Świata pogląd"

REKLAMA

Prowadzący: Paweł Lekki

Gość: prof. Piotr Madajczyk (historyk)

Data emisji: 04.11.2019

Godzina emisji: 16:47

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej