Michał Potocki: Polskę i Francję dzieli głównie różne traktowanie rosyjskiego zagrożenia
- Francję i Polskę dzielą przede wszystkim trzy kwestie. To różne traktowanie rosyjskiego zagrożenia, wycofanie się z kupna śmigłowców Caracal mimo zaawansowania rozmów oraz praworządność - powiedział Michał Potocki z "Dziennika Gazety Prawnej".
2020-02-03, 22:00
Posłuchaj
Prezydent Francji rozpoczął w poniedziałek dwudniową oficjalną wizytę w Polsce. Jednym z pierwszych punktów programu było podpisanie układu o współpracy strategicznej między Francją a Polską. Emmanuel Macron przyjechał do Warszawy w towarzystwie czterech ministrów, a rozmowy dwustronne dotyczyły przede wszystkim spraw europejskich, gospodarki oraz bezpieczeństwa.
Powiązany Artykuł
Polsko-francuskie partnerstwo. Oto, co znalazło się w podpisanej deklaracji
Na początku audycji Michał Potocki przypomniał, na jakich polach różnią się interesy Polski i Francji. Wymienił trzy kwestie, które najbardziej dzielą oba kraje. - To przede wszystkim różne traktowanie rosyjskiego zagrożenia. Emmanuel Macron prze do odnowy i pogłębienia relacji z Rosją i w poniedziałek namawiał do tego polskich rozmówców. My zaś jesteśmy dużo bardziej ostrożni. Tak było zawsze, niezależnie kto był prezydentem Francji i niezależnie od tego, kto stal na czele polskiego rządu - podkreślił gość Polskiego Radia 24.
Czy oba kraje mogą znaleźć punkty wspólne?
Jako drugą kwestię wymienił wycofanie się z kupna francuskich śmigłowców Caracal, mimo że rozmowy w tym zakresie były bardzo zaawansowane. - W Paryżu odebrano to jako gest bardzo nieprzyjazny. Dla Francji bowiem bardzo ważna jest sprzedaż swoich produktów z sektora zbrojeniowego, a poza tym jeśli rozmowy dochodzą niemal do samego końca, a jednak kończą się niepowodzeniem, to strona, która jest zainteresowana handlem, odbiera to negatywnie. Z kolei trzecia rzecz to praworządność. Kłopoty Polski z trzymaniem się unijnych standardów w tym zakresie są w Paryżu zauważalne i o tym Emmanuel Macron w Polsce też wspomniał - powiedział Michał Potocki.
REKLAMA
Dziennikarz i publicysta stwierdził jednak, że Polska i Francja mogą znaleźć punkty wspólne, które poprawią między nimi relacje. - Po stronie Francji istnieje oczekiwanie, że pójdziemy do przodu w nawiązywaniu dialogu z Rosją. A przynajmniej, że Polska nie będzie stawała okoniem i nakładała tutaj weta na różnego rodzaju inicjatywy. Z kolei strona polska oczekuje, że Francja przynajmniej głośno nie będzie protestować przeciwko kolejnym zmianom w reformie wymiaru sprawiedliwości - zaznaczył Michał Potocki.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
***
Audycja:
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Michał Potocki "Dziennik Gazeta Prawna"
Data emisji: 03.02.2020
Godzina emisji: 21:35
Polskie Radio 24/IAR/bb
REKLAMA