Niespodzianki w wyborach samorządowych we Francji

2020-06-30, 17:35

Niespodzianki w wyborach samorządowych we Francji
To druga tura wyborów samorządowych, przełożona po marcowym wybuchu epidemii. W pierwszej turze wybrano władze w ponad trzydziestu tysiącach gmin. Stanowi to osiemdziesiąt pięć procent wszystkich francuskich władz lokalnych.Foto: PAP/EPA/MOHAMMED BADRA

- We Francji wybory lokalne do miast i regionów mają znaczenie, jeśli chodzi o wybory do Senatu, którego członkowie są wyłaniani spośród osób wybranych na szczeblu samorządowym. Nie zanosi się na to, aby partia prezydencka mogła mieć w najbliższych latach jakąkolwiek większość w Senacie - mówił w Polskim Radiu 24 Olivier Bault, publicysta tygodnika "Do Rzeczy".

W drugiej turze wyborów samorządowych we Francji nie zabrakło niespodzianek. Tura ta ze względu na epidemię koronawirusa i kwarantannę odbyła się w trzy miesiące po pierwszej rundzie, która miała miejsce 15 marca.

Powiązany Artykuł

Macron 1200 shutt.jpg
Emmanuel Macron chce wyprowadzić gospodarkę z kryzysu. Oto plan francuskiego prezydenta

Nie oczekiwano sukcesu ekologów, którzy wraz z lewicą wygrali w Lyonie, Strasbourgu, Marsylii i Bordeaux. Zaskoczeniem jest także zwycięstwo kandydata skrajnie prawicowej partii Marine Le Pen w Perpignan przy granicy z Hiszpanią.

Posłuchaj

30.06.2020 Olivier Bault ( Polskie Radio 24 / Świata pogląd ) 12:09
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślał Olivier Bault, partia polityczna Macrona, jako dość nowy twór polityczny znajdowała się w trudnej sytuacji. - Dużo łatwiej startować, gdy jest się merem czy radnym, niż kiedy nie ma się przedstawicieli we władzach lokalnych - zaznaczył.

- Widać w wynikach wyborów odbicie braku popularności prezydenta Emmanuela Macrona i jego partii. To będzie miało konsekwencje, jeśli chodzi o Senat, który wciąż jest w rękach opozycji - ocenił gość audycji.

Mimo wcześniejszych obaw kandydujący na stanowisko mera premier Edouard Philippe zdecydowanie wygrał w Hawrze, tak jak i ubiegająca się o reelekcję mer Paryża socjalistka Anne Hidalgo, która zaapelowała o budowę "Paryża jutra". Paryża, który da szansę młodym, zapewni opiekę zdrowotną paryżankom i paryżanom, zachęci ich do zmiany i prowadzenia zdrowego trybu życia.

Frekwencja oceniana jest jako wyjątkowo niska jak na wybory samorządowe. Prawie 60 procent uprawnionych nie poszło głosować.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.

***

Audycja: Świata pogląd

Prowadzący: Antoni Opaliński

Goście: Olivier Bault

Data emisji: 30.06.2020

Godzina emisji: 16.47

PR24/IAR/ka

Polecane

Wróć do strony głównej