more_horiz

Porozumienia ZEA - Izrael z udziałem USA. Ekspert: to też wsparcie dla reelekcji Trumpa

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 17:39
- Donald Trump często był krytykowany za swoją politykę względem Bliskiego Wschodu, zwłaszcza wobec Iranu, ale też, że za dużo pozwala Izraelowi - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. Bliskiego Wschodu ekspert ds. Bliskiego Wschodu Tomasz Rydelek.
Prezydent Donald Trump ogłasza porozumienie ZEA - Izrael
Prezydent Donald Trump ogłasza porozumienie ZEA - IzraelFoto: PAP/EPA/Doug Mills

Izrael nawiązał stosunki dyplomatyczne ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Wcześniej ZEA nie uznawały Izraela. Trzymały się strategii, jaką realizowała większość państw arabskich. Od dawna Emiraty budowały jednak silniejsze więzi ze Stanami Zjednoczonymi. I to właśnie prezydent Donald Trump odegrał rolę mediatora w budowaniu nowego porozumienia. 


donald trump free shutter 1200.jpg
Przełom w relacjach Izraela i ZEA. Donald Trump obwieścił sukces

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 porozumienie ma ogromne znaczenie, ale jest też zaskoczeniem. - Nic na ten temat się nie mówiło. ZEA od lat utrzymują nieformalne kontakty z Izraelem jednak nic nie wskazywało na to, że dojdzie do ich sformalizowania - powiedział  Tomasz Rydelek.

W świecie arabskim, który popiera Palestyńczyków, uznanie Izraela jest odbierane jako świętokradztwo. - ZEA mogą to jednak przedstawić jako próbę ratowania sprawy palestyńskiej i niedopuszczenia do aneksji Zachodniego Brzegu - tłumaczył gość Polskiego Radia 24. Izrael potwierdził bowiem, że zawiesza swoje plany co do aneksji Zachodniego Brzegu.

- Wydaje się, że porozumienie ma też na celu wsparcie reelekcji prezydenta Donalda Trumpa w reelekcji. Trump często był krytykowany za swoją politykę względem Bliskiego Wschodu, zwłaszcza wobec Iranu, ale też, że za dużo pozwala Izraelowi. Jednocześnie ZEA zawierając porozumienie prezentują się jako gracz na którym Amerykanie mogą polegać - podkreślił ekspert. 


Posłuchaj
10:48 Izrael.mp3 Tomasz Rydelek o porozumieniu pokojowym ZEA - Izrael (Świata pogląd)

 


Porozumienie zostało nazwane "Paktem Abrahama". Wcześniej aneksja 30 proc. Zachodniego Brzegu przez Izrael była elementem planu pokojowego prezydenta Donalda Trumpa dla Bliskiego Wschodu. Plan ten został jednak odrzucony przez Palestynę.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Świata pogląd"

ProwadzącyAntoni Opaliński

GośćTomasz Rydelek (ekspert ds. Bliskiego Wschodu)

Data emisji: 14.08.2020

Godzina emisji: 16.47


Zobacz także

Zobacz także