X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Abp Tadeusz Kondrusiewicz może wrócić na Białoruś. Publicysta: zawarto kompromis

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 17:49
- Kompromis polega na tym, że metropolita mińsko-mohylewski dostał obietnicę, iż zostanie wpuszczony do swojego kraju, ale w zamian przejdzie w stan spoczynku - tłumaczył na antenie Polskiego Radia 24 Michał Potocki ("Dziennik Gazeta Prawna").
Audio
  • Michał Potocki o sprawie arcybiskupa Tadeusz Kondrusiewicz (Świata pogląd)
Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz
Arcybiskup Tadeusz KondrusiewiczFoto: Polskie Radio/Włodzimierz Pac

17 grudnia specjalny wysłannik papieża abp Claudio Gugerotti spotkał się w Mińsku z prezydentem Aleksandrem Łukaszenką i przekazał mu list od Franciszka w sprawie abp. Kondrusiewicza. W środę minister spraw zagranicznych Białorusi oświadczył, że "ze względu na najgłębszy szacunek dla papieża i z powodu dobrych osobistych relacji szef państwa białoruskiego uznał za możliwe spełnienie prośby papieża i wydał polecenie znalezienia rozwiązania problemu, biorąc pod uwagę wszystkie dostępne mechanizmy prawne".


Abp Kondrusiewicz 1200 EN.jpg
"Łukaszenka się go boi". Białoruski publicysta o arcybiskupie Kondrusiewiczu

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 Watykan zawarł kompromis z białoruskim reżimem. - Na początku stycznia abp Kondrusiewicz kończy 75 lat. W Kościele katolickim jest to moment, gdy biskupi tradycyjnie składają dymisję i przechodzą na emeryturę. Oczywiście papież nie musi się na to zgodzić, ale najprawdopodobniej tym razem się zgodzi. W związku z tym abp Kondrusiewicz zostanie biskupem seniorem, a realną władzę nad Kościołem katolickim na Białorusi obejmie ktoś inny - powiedział Michał Potocki.

Dodał, że najprawdopodobniej w zamian za tę zgodę Watykan nie zwlekał z wysłaniem do Mińska nowego nuncjusza apostolskiego. - Kilka tygodni temu złożył on listy uwierzytelniające na ręce Aleksandra Łukaszenki, co wywołało kontrowersje. Potraktowano to jako uznanie Łukaszenki za legalnego prezydenta Białorusi. Dobrą stroną tego kompromisu jest to, że abp Kondrusiewicz spędzi święta Bożego Narodzenia wśród swoich wiernych. Z pewnością będzie to sukces watykańskiej dyplomacji - podkreśl publicysta. 

Posłuchaj
10:43 PR24_AAC 2020_12_23-16-48-25.mp3 Michał Potocki o sprawie arcybiskupa Tadeusz Kondrusiewicz (Świata pogląd)

 

31 sierpnia władze białoruskie unieważniły paszport abp. Tadeusza Kondrusiewicza i nie pozwoliły mu na powrót do domu z podróży do Polski.

Więcej w nagraniu.

***

AudycjaŚwiata pogląd

Prowadził: Antoni Opaliński

Gość: Michał Potocki ("Dziennik Gazeta Prawna")

Data emisji: 23.12.2020

Godz. emisji: 16.47

Czytaj także

"Mamy do czynienia z prześladowaniem". Bp Kasabucki o sytuacji Kościoła na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 18:23
- Dochodzi do prób wywierania nacisku na Kościół katolicki, a to oznacza, że ma miejsce prześladowanie Kościoła, chociaż nikt nie mówi o tym wprost - oświadczył we wtorek wikariusz generalny archidiecezji mińsko-mohylewskiej bp Juryj Kasabucki.
rozwiń zwiń