"Wiele osób w Polsce nie rozumie skali tej dyskusji". Maciej Kożuszek o klękaniu sportowców w ramach walki z rasizmem
- Każdy, kto nie klęka, nie tylko nie zgadza się z tą akcją, ale jest uznawany za kogoś, kto jest po stronie rasistów. "Jeśli nie jesteś z nami, to jesteś przeciw nam" - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek z "Gazety Polskiej".
2021-03-31, 17:00
Klękanie przed meczem jest uznawane za gest solidarności wobec ruchu Black Lives Matter i symbolicznym sprzeciwem wobec rasizmu. Do akcji przyłączyli się między innymi piłkarze z Wysp Brytyjskich. W Polsce rozgorzała dyskusja na temat tego, czy nasza reprezentacja powinna dołączyć do inicjatywy podczas środowego meczu Anglia-Polska.
Powiązany Artykuł
El. MŚ 2022: Anglia - Polska. Biało-czerwoni uklękną przed meczem? Jasne stanowisko Zbigniewa Bońka
Maciej Kożuszek przypomniał, że "prekursorem klękania na boiskach był futbolista Colin Kaepernick, który rozpoczął taką akcję jeszcze na długo przed śmiercią George'a Floyda".
- Na początku wzbudził kontrowersje, zakładając do swojego stroju skarpetki, na których widniały wizerunki policjantów przedstawionych jako świnie, bo pig to po angielsku potoczna obraźliwa nazwa funkcjonariusza policji - tłumaczył gość PR24. - Potem podczas hymnu amerykańskiego w proteście przeciwko brutalności policji wobec czarnej społeczności w Stanach Zjednoczonych zaczął przyklękać na jedno kolano - dodał. Jak wyjaśnił, jest to "gest, który futboliści wykonują, np. czekając na wejście na boisko albo słuchając trenera".
- Był on jednostką, która wyłamała się z pewnej normy, bo trzeba pamiętać, że klęczenie podczas hymnu amerykańskiego było, w pewnym sensie, obrazoburcze - zaznaczył rozmówca i podkreślił, że aktualnie ten gest "wydaje się czymś zupełnie odwrotnym". - Sytuacja w której, ktoś nie klęka, w jakiś sposób wyłamuje się spod nowej obowiązującej normy - zauważył.
REKLAMA
- Śmierć George'a Floyda. Były policjant oskarżony o morderstwo trzeciego stopnia
- "Nienawiść nie może zadomowić się w Ameryce". Biden i Harris potępili przemoc na tle rasistowskim
- USA: miasto zapłaci miliony za śmierć George'a Floyda. Jednogłośna decyzja radnych
Dyskusja w Polsce
Powiązany Artykuł
"Zdradził odznakę policyjną". Trwa proces policjanta oskarżonego o zabójstwo George'a Floyda
- Wiele osób w Polsce chyba nie rozumie skali tej dyskusji i o co w niej chodzi - ocenił Maciej Kożuszek. - Wielu myśli w ten sposób: jeżeli rasizm jest zły, a to jest coś, z czym wszyscy się zgadzamy, a to jest protest przeciwko rasizmowi, no to dlaczego nie klęknąć? Problem polega na tym, że mamy do czynienia z pewnym terrorem - mówił.
Dziennikarz przypomniał sytuację jednego z amerykańskich koszykarzy, którzy nie zgadzał się z akcją i nie uklęknął przed meczem, tłumacząc się przekonaniami religijnymi. - Były do niego pretensje, a podczas konferencji prasowej zostało mu zadane pytanie: czy dla pana nie ma znaczenia życie osób czarnoskórych? - przytaczał gość PR24.
- Każdy, kto nie klęka, nie tylko nie zgadza się z tą akcją, ale jest uznawany za kogoś, kto jest po stronie rasistów. Jeśli nie jesteś z nami, to jesteś przeciw nam - zauważył rozmówca. - To jest chyba taki szantaż emocjonalny, moralny i kulturalny - dodał. Jego zdaniem "nie powinno mu się ulegać", ponieważ z czasem będzie on stosowany na większą skalę.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Posłuchaj
Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Maciej Kożuszek, "Gazeta Polska"
Data emisji: 31.03.2021
REKLAMA
Godzina: 16.48
jbt
REKLAMA