more_horiz

"Koniec najwspanialszej generacji". Dr Przemysław Biskup o śmierci księcia Filipa

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 18:30
- To definitywny koniec generacji wojennej, którą opisują słowa Winstona Churchilla o najwspanialszej chwili i godzinie, o szczycie potęgi brytyjskiej, ale też późniejsza utrata pozycji międzynarodowej przez Wielką Brytanię. Książę Filip był jedną z tych osób, które najdłużej pozostawały aktywne. Jego śmierć oznacza koniec tej generacji - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dr Przemysław Biskup z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Audio
  • Dr Przemysław Biskup o śmierci księcia Filipa (Świata pogląd)
Książę Filip
Książę FilipFoto: PAP/EPA/KAREL PRINSLOO

W wieku 99 lat zmarł książę Filip - mąż brytyjskiej królowej Elżbiety II. Książę Filip był najdłużej żyjącym mężczyzną w całej historii brytyjskiej rodziny królewskiej. W czerwcu br. skończyłby 100 lat - urodził się 10 czerwca 1921 r.


1200 (1) (1).jpg
Pogrzeb księcia Filipa. Brytyjskie media informują, gdzie może się odbyć ceremonia

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że książę Filip był kluczową osobą w życiu królowej Elżbiety II i jednym z filarów rodziny królewskiej. - Nie był jednak ani monarchą, ani politykiem. Pełnił rolę wspierającą, rozwijał działalność na polu filantropijnym, był zorientowany na dobro publiczne, m.in. działał na rzecz ochrony przyrody. Sam w sobie nie był jednak instytucją. Aż do lat 90 swojego życia był bardzo aktywny, to była bardzo długa, kilkudziesięcioletnia służba publiczna - powiedział dr Bartłomiej Biskup.

Jego zdaniem książę Filip był "pozbawionym korzeni outsiderem, który stał się jednym z najbardziej lojalnych i rozpoznawalnych Brytyjczyków". - Poprzez rodzinę matki był spokrewniony z brytyjską rodziną panującą. Jednak rodzina jego ojca miała pochodzenie duńskie i niemieckie. On sam wychowywał się w Anglii, Grecji, Niemczech, Szkocji i we Francji. Jako nastolatek był rzucany przez zmienne losy w różne miejsca - tłumaczył.

Czytaj więcej:

Ekspert podkreślił, że śmierć księcia Filipa oznacza koniec generacji wojennej, którą w Wielkiej Brytanii określa się jako najwspanialszą. - Opisują ją słowa Winstona Churchilla o najwspanialszej chwili i godzinie, o szczycie potęgi brytyjskiej, ale też późniejsza utrata pozycji międzynarodowej przez Wielką Brytanię. Książę Filip był jedną z tych osób, które najdłużej pozostawały aktywne. Jego śmierć oznacza koniec tej generacji - podsumował dr Biskup. 

Posłuchaj
11:15 PR24_mp3 2021_04_09-16-48-29.mp3 Dr Przemysław Biskup o śmierci księcia Filipa (Świata pogląd)

 

O śmierci księcia Filipa poinformowała brytyjska rodzina królewska. Zmarł w piątek rano w zamku Windsor. Borykał się z problemami zdrowotnymi. W połowie lutego trafił do szpitala. W marcu przeszedł operację serca.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Świata pogląd"

ProwadzącyAntoni Opaliński

Gość: dr Przemysław Biskup (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 9.04.2021

Godzina emisji: 16.47

PR24/tj

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem