more_horiz

"Zwycięstwo talibów wydaje się być przesądzone". Repetowicz o sytuacji w Afganistanie

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2021 20:00
- Wszytko wskazuje na to, że talibowie wygrali tę wojnę. Pojawiła się informacja, że wkroczyli do Mazar-i Szarif, to ostatnie, poza Kabulem, duże miasto na północy Afganistanu - mówił w Polskim Radiu 24 Witold Repetowicz (portal Defence24.pl).
Oddziały Talibów w centrum Kandaharu, Afganistan, 14.08.2021
Oddziały Talibów w centrum Kandaharu, Afganistan, 14.08.2021Foto: PAP/EPA/STRINGER

Afgańscy talibowie zajęli miasto Mazar-i Szarif na północy kraju. Według przedstawicieli lokalnych władz, broniący miasta żołnierze uciekają w stronę granicy z Uzbekistanem. Talibowie dotarli też do Maidan Szar, 40 kilometrów od stolicy kraju, Kabulu. BBC informuje, że w mieście trwają walki.

epa09411951 (1).jpg
"Lokalne milicje negocjują poddanie się talibom". Krzyżanowski o sytuacji w Afganistanie

Witold Repetowicz zwracał uwagę na rozmowy prowadzone pomiędzy talibami a prezydentem Ghanim. - To raczej nie tyle negocjacje na temat porozumienia, ile raczej kapitulacji. Trudno wyobrazić sobie, żeby talibowie byli skłonni do jakichkolwiek ustępstw. To, czy upadek Kabulu nastąpi w wyniku walk i szturmu, czy też przekazania miasta jest otwarte. Niestety zwycięstwo talibów wydaje się być przesądzone, choć niekoniecznie może to zakończyć całą wojnę w Afganistanie - zaznaczył.

- Fakt, że Amerykanie zaczęli pośpieszną ewakuację, świadczy o tym, ze samo nie wierzą w to, że Kabul się utrzyma. To było wcześniej do przewidzenia - dodał ekspert.

Posłuchaj
11:50 PR24_mp3 2021_08_14-19-16-34.mp3 Wojciech Repetowicz o sytuacji w Afganistanie (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Tysiące ludzi uciekają z terenów zajętych przez rebeliantów. Wprowadzają oni tam muzułmańskie prawo szariatu. Kobiety zmusza się do noszenia burek. Osoby, które nie przestrzegają zarządzeń talibów, są bite.

Prezydent Afganistanu Ashraf Ghani oświadczył, że nie zamierza rezygnować ze stanowiska. W wyemitowanym przez afgańskie telewizje wystąpieniu apelował o mobilizację i przeciwstawienie się talibom.

Więcej w zapisie audycji

* *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość: Wojciech Repetowicz

Data emisji: 14.08.2021

Godzina: 19.16

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem