"PE to jest scena, na której takie spektakle obserwujemy cyklicznie". Publicystka o sprawie Polski w UE

2021-10-19, 17:33

"PE to jest scena, na której takie spektakle obserwujemy cyklicznie". Publicystka o sprawie Polski w UE
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Wiola Wiaderek/Shutterstock

- Być może na taki efekt obliczone było wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego (...), być może chodziło właśnie o podgrzanie nastrojów - mówiła w audycji "Świata pogląd" na antenie Polskiego Radia 24 publicystka Magdalena Cedro.

We wtorek podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu odbyła się debata na temat praworządności w Polsce, na której stanowisko naszego kraju zaprezentował premier Mateusz Morawiecki.

Gość audycji "Świata pogląd" skomentowała, że "po śledzeniu przez kilka godzin debaty w Parlamencie Europejskim ciężko jest znaleźć coś pozytywnego". - Być może na taki efekt obliczony był cały ten spektakl i wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego - oceniła. - Być może właśnie celowo chodziło o podgrzanie nastrojów, a teraz na przykład premier Mateusz Morawiecki z przewodniczącą Ursulą von der Leyen szukają, jak wyjść z tego nieporozumienia i jak znaleźć kompromis - zastanawiała się.

Powiązany Artykuł

Grosse.jpg
Wystąpienie premiera w PE. Prof. Grosse: politycy innych krajów bezceremonialnie przekraczają swoje kompetencje

Posłuchaj

Publicystka Magdalena Cedro o debacie w PE ws. praworządności w Polsce ("Świata pogląd"/Polskie Radio 24) 9:41
+
Dodaj do playlisty

Magdalena Cedro nawiązała także do debaty z 2016 r., na której wystąpiła ówczesna premier Beata Szydło. - Wtedy mieliśmy podobne odczucia - mówiła publicystka. - Również były wówczas komentarze, że debata w Parlamencie Europejskim sięgnęła temperatury wrzenia. Mówiono o tym, że będzie trudno o porozumienie, natomiast Parlament Europejski to jest scena, na której tego typu spektakle obserwujemy cyklicznie - skomentowała.

Będzie porozumienie pomiędzy Polską a KE?

- Aczkolwiek z wystąpienia Ursuli von der Leyen można wywnioskować, że w Komisji Europejskiej również trudno jest o pozytywne nastroje, jeśli chodzi o porozumienie - dodała. Podkreśliła także, że jej zdaniem "paradoksalnie, może to być przygotowanie gruntu pod pewne ustępstwa". - Rząd wysyła sygnał, że nie damy się brukselskiemu szantażowi, a tymczasem może pokaże ustawy sądowe, co odblokuje wszystkie miliardy - oceniła.

Czytaj także:

Gość audycji została także zapytana o to, jak może rozwijać się konflikt Polski z Unią Europejską, w kontekście tego, że wkrótce odbędzie się kolejne spotkanie, szczyt Rady Europejskiej. - Na tym szczycie być może rzeczywiście będzie można spodziewać się płomiennej i emocjonalnej debaty - mówiła.

- Niemcy i Francja próbują zniechęcić szefa Rady Europejskiej, żeby na agendzie tego spotkania znalazła się kwestia wyroku Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, ze względu na to, że tego typu debaty nie przynoszą efektów - tłumaczyła.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Magdalena Cedro (publicystka "Dziennika Gazety Prawnej")

Data emisji: 19.10.2021

Godzina: 16.47

ng

Polecane

Wróć do strony głównej