X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Jest obserwowana przez media i mieszkańców Bliskiego Wschodu". Ekspert o sytuacji przy granicy

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 17:35
- Na chwilę obecną widzimy, że nie ma żadnych głosów, które by wątpiły w skuteczność albo by też zniechęcały do objęcia drogi, którą można podjąć - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Paweł Rakowski, komentator polityki bliskowschodniej. Dodał także, że sytuacja przy polsko-białoruskiej granicy jest obserwowana przez media i mieszkańców Bliskiego Wschodu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Twitter.com/@terytorialsi

Gość Antoniego Opalińskiego został zapytany o aktualną sytuację w krajach Bliskiego Wschodu oraz o to, jak tamtejsi mieszkańcy odbierają zdarzenia z polsko-białoruskiej granicy.

forum Władimir Putin 1200.jpg
"Podpala dom i przyjeżdża gasić pożar". Kuczyński o reakcji Rosji na kryzys graniczny

- Temat jest obserwowany zarówno przez media większego, jak i też tego mniejszego formatu. To bardzo znamienne - powiedział ekspert. Dodał, że według jego informacji, na bliskowschodnich forach internetowych i kanałach komunikacyjnych prowadzone są dyskusje i porady dotyczące tego, jak dostać się do Niemiec przez Polskę.

Posłuchaj
12:07 PR24_mp3 2021_11_10-16-47-23.mp3 Paweł Rakowski o aktualnej sytuacji na Bliskim Wschodzie ("Świata pogląd"/Polskie Radio 24) 

- Na chwilę obecną widzimy, że nie ma żadnych głosów, które by wątpiły w skuteczność albo by też zniechęcały do objęcia takiej drogi, którą można podjąć - nie tylko przez Irak czy Turcję, ale i też przez Damaszek - wyjaśnił Paweł Rakowski. - Wedle tego co internauci czy też chętni na takowe wycieczki przez nasz kraj do Niemiec mówią, wiosna 2022 też mogłaby być bardzo gorąca jeśli chodzi o nasze granice - powiedział.

Trudna do rozwiązania sytuacja

Ekspert wyjaśnił powody dla których mieszkańcy chcą wyjechać z Bliskiego Wschodu. Powiedział, że teren ten, na którym mieszka ok. 550 mln ludzi, zmaga się z potężnym kryzysem gospodarczym i ekologicznym. Dodał, że jest to obszar głównie pustynny i półpustynny, na którym jednocześnie wzrasta liczba ludności i nie przybywa wody.

Czytaj także:

Paweł Rakowski odniósł się także do kwestii organizacji lotów z Bliskiego Wschodu do Europy. - To, co można zaproponować prezydentowi Erdoganowi, to żeby jedno z najważniejszych lotnisk w tamtej części świata - w Istambule - ograniczyło loty pomiędzy Białorusią i Turcją - powiedział ekspert. Podkreślił także, że reżim Aleksandra Łukaszenki może szukać alternatywnych rozwiązań w tej kwestii i na przykład kierować ludzi do innych krajów.

Paweł Rakowski zwrócił także uwagę na migracje na Ukrainę. Powiedział, że w miastach takich jak Lwów, Tarnopol czy Stanisławów jest bardzo dużo obcokrajowców z Bliskiego Wschodu czy Afryki. - To jest temat, którym nasze państwo powinno się zainteresować - powiedział. - Jednak granica (red. z Ukrainą) jest w dużej mierze zielona i jeśli zamkniemy temat kwestii białoruskiej, to może się otworzyć kwestia granicy ukraińskiej i trzeba być z tym na bieżąco - ocenił.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Świata pogląd

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Paweł Rakowski (komentator polityki bliskowschodniej)

Data emisji: 10.11.2021

Godzina emisji: 16.47

ng

Czytaj także

"Jest to napięcie, które trwa już od wielu tygodni". Rakowski o sytuacji w Bejrucie

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 17:47
- Wczoraj po godzinie dziesiątej libańskiego czasu rozpoczęła się demonstracja szyitów. Miała ona pomaszerować pod tamtejsze Ministerstwo Sprawiedliwości - mówił w piątek 15 października na antenie Polskiego Radia 24 Paweł Rakowski komentator polityki bliskowschodniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef MSZ o sytuacji na granicy: migranci są wykorzystywani przez Mińsk jak "mięso armatnie"

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2021 09:54
- Prowadzimy obecnie rozmowy z wieloma krajami UE, w tym z Hiszpanią i z Niemcami. Tłumaczymy, na czym polega zjawisko nielegalnej imigracji na granicy polsko-białoruskiej i jak jest niebezpieczne ze względu na jego eskalację - powiedział wiceminister polskiego MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To niedopuszczalne". NATO o wykorzystywaniu migrantów przez białoruski reżim

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 13:19
Sojusz Północnoatlantycki określił jako niedopuszczalne wykorzystywanie migrantów przez białoruski reżim w taktyce hybrydowej. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka poprosiła o komentarz do najnowszych informacji z Polski o kolumnie migrantów, która dotarła do granicy od strony Białorusi.
rozwiń zwiń