Szczyt Trójkąta Lubelskiego. Grzywaczewski: Polska, Litwa i Ukraina mają wspólne cele geopolityczne

Wprawdzie Trójkąt Lubelski, to format bardzo młody, tym niemniej jest istotne to, że te trzy państwa - Polska, Litwa i Ukraina - mają w tym momencie wspólne cele geopolityczne, a przede wszystkim - wspólnego wroga - Federację Rosyjską - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Grzywaczewski, dziennikarz, pisarz, publicysta, ekspert ds. wschodnich.

2021-12-20, 19:29

Szczyt Trójkąta Lubelskiego. Grzywaczewski: Polska, Litwa i Ukraina mają wspólne cele geopolityczne

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w ukraińskiej miejscowości Huta z prezydentami Litwy i Ukrainy, Gitanasem Nausedą i Wołodymyrem Zełenskim, w ramach Trójkąta Lubelskiego. Podczas wizyty na Ukrainie Andrzej Duda powiedział, że Polska i Litwa jako członkowie NATO powinny podejmować jak najwięcej inicjatyw zwiększających bezpieczeństwo w Europie Środkowo-Wschodniej. Podczas spotkania w miejscowości Huta prezydenci podpisali deklarację, w której wspólnie mówią o wsparciu Ukrainy na rzecz bezpieczeństwa w regionie. W Polskim Radiu 24 mówił o tym Tomasz Grzywaczewski.

"Ważne spotkanie Trójkąta Lubelskiego"

Gość PR24 stwierdził, że w ostatnim czasie aktywność dyplomatyczna Polski jest faktycznie imponująca, odbywa się bardzo wiele spotkań i aż trudno orzec, które jest szczególnie ważne, a które - mniej istotne.

- Natomiast wydaje się, że akurat to dzisiejsze spotkanie rzeczywiście jest istotne. Wprawdzie Trójkąt Lubelski, to format bardzo młody, który powstał latem ubiegłego roku, tym niemniej jest istotne to, że te trzy państwa - Polska, Litwa i Ukraina - mają w tym momencie wspólne cele geopolityczne, a przede wszystkim - wspólnego wroga. Myślę tutaj oczywiście o Federacji Rosyjskiej - mówił Tomasz Grzywaczewski.

Grzywaczewski: propozycja Rosji szokuje

Przyznał, że największe zagrożenie wisi naturalnie nad Ukrainą, która stoi w obliczu realnej agresji militarnej (przy czym przypomniał, że wojna na Ukrainie trwa od 2014 roku, więc to nie będzie nowa wojna, tylko raczej jej nowa odsłona). Z kolei Polska i Litwa mierzą się obecnie z atakiem hybrydowym z użyciem migrantów. Przypomniał także rosyjskie postulaty ws. tzw. gwarancji bezpieczeństwa.

REKLAMA

- To, co zaproponowała Rosja, jest doprawdy szokujące. To nie tylko jest mowa o tym, żeby Ukraina nigdy nie mogła stać się członkiem NATO, żeby NATO w żaden sposób nie mogło pomagać wojskowo Ukrainie. Co więcej z tych propozycji rosyjskich wynika, że siły NATO, w tym USA, nie mogłyby stacjonować na terytorium państw wschodniej flanki NATO. Tak że wydaje się, że dzisiaj sytuacja Polski i Ukraina jest bardziej podobna, niż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać - dodał Tomasz Grzywaczewski.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Tomasz Grzywaczewski o szczycie prezydentów Trójkąta Lubelskiego ("Świata pogląd" / PR24) 11:24
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Tomasz Grzywaczewski (dziennikarz, autor książek i filmów o Europie Wschodniej)
Data emisji: 20.12.2021
Godzina emisji: 16.48

REKLAMA

PR24/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej