more_horiz

Antoni Opaliński: przewodnictwo Polski w OBWE wypadło we właściwym momencie

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 17:45
- Polski minister (szef MSZ - red.) wymienił wszystkie punkty zapalne, nazwał je po imieniu. Nie chodzi tylko o Ukrainę, ale i o Mołdawię, Naddniestrze, Gruzję czy Abchazję. Powiedziano, gdzie są te napięcia i OBWE powinna pełnić swoją rolę, a dialog strategiczny w Europie powinien obejmować interesy wszystkich państw - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Opaliński (Polskiego Radio), który obserwuje rozmowy w Wiedniu.
Posiedzenie Stałej Rady OBWE z udziałem ministra spraw zagranicznych Polski
Posiedzenie Stałej Rady OBWE z udziałem ministra spraw zagranicznych PolskiFoto: Twitter/MZ

W Wiedniu odbyło się posiedzenie Stałej Rady Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Od 1 stycznia jej pracami kieruje Polska, a przewodniczącym OBWE jest minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Na spotkaniu omawiano sytuację zw. z Ukrainą i eskalowaniem napięcia przez Rosję.

Antoni Opaliński podkreślał, że przewodnictwo Polski w OBWE wypadło we właściwym momencie. - Sytuacja jest trudna, ale Polska jest chyba właściwym krajem do przedstawiania tutaj pewnych racji (…). OBWE staje się ważnym forum do formułowania opinii krajów zainteresowanych tym, żeby zachować pokój w Europie, a z drugiej strony rozumiejących naturę rosyjskiego zagrożenia i tego, do czego dąży Rosja - zaznaczył.

- Priorytety zasadzają się na usłyszeniu głosów krajów, które nie godzą się na koncert mocarstw. Podkreślano, że tym razem nie ma to być "kongres wiedeński", rozmowa największych, ale należy uwzględnić głos wszystkich możliwych krajów - dodał gość audycji.

"Wydaje się, że ryzyko wojny na obszarze OBWE jest obecnie większe niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 30 lat" - stwierdził w czwartek w Wiedniu szef MSZ Zbigniew Rau. Zapowiedział zaangażowanie polskiego przewodnictwa w OBWE w rozwiązywanie wyzwań dotyczących bezpieczeństwa w Europie Wschodniej.

Posłuchaj
11:18 PR24_mp3 2022_01_13-16-48-15.mp3 Antoni Opaliński o posiedzeniu Stałej Rady OBWE (Polskie Radio 24 / Świata pogląd)

Czytaj także:

Rosja wysuwa żądania nierozszerzania NATO na wschód. Zgromadziła też około 100 tysięcy żołnierzy przy granicy z Ukrainą i może ich użyć do agresji.

Po dzisiejszym spotkaniu Stałej Rady przewodniczący OBWE minister Zbigniew Rau podkreślił, że konflikt wokół Ukrainy narasta i jest to bardzo niepokojące dla społeczności międzynarodowej.

* * *

Audycja: Świata pogląd

Prowadzący: Paweł Lekki

Gość: Antoni Opaliński

Data emisji: 13.01.2022

Godzina emisji: 16.49

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem