more_horiz

"Widać wspólnotę poglądów, idei i interesów". Michał Bogusz o deklaracji Rosji i Chin

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2022 17:31
- Ta deklaracja to pokazanie, że Rosja i Chiny postrzegają świat tak samo, że mają bardzo podobne widzenie sytuacji na świecie i dążą do tego samego - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Bogusz, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich.
Michał Bogusz: todeklaracja wspólnoty ideowej Rosji i Chin.
Michał Bogusz: to deklaracja wspólnoty ideowej Rosji i Chin.Foto: PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ / KREMLIN / SPUTNIK / POOL

Chiny i Rosja sprzeciwiają się rozszerzaniu NATO i będą bronić swoich wspólnych interesów, a Pekin popiera żądania Moskwy w sprawie gwarancji bezpieczeństwa w Europie - napisano w komunikacie po piątkowym spotkaniu prezydenta Rosji Władimira Putina i przywódcy Chin Xi Jinpinga. W dokumencie opublikowanym na stronie internetowej Kremla zaznaczono również, że Rosja uznaje Tajwan za nieodłączną część Chin i sprzeciwia się "wszelkiego rodzaju niepodległości" tej rządzonej demokratycznie wyspy.

Do wspólnej deklaracji Rosji i Chin na antenie Polskiego Radia 24 odniósł się Michał Bogusz. Jak wskazał analityk OSW, to jest przede wszystkim "deklaracja wspólnoty ideowej obu państw".

- Pokazanie, że postrzegają świat tak samo, że mają bardzo podobne widzenie sytuacji na świecie i dążą do tego samego - zaznaczył. - Do zbudowania własnego bloku, który będzie niezależny od reszty świata, do zachowania tak zwanej suwerenności wewnątrz tych państw i do tego, aby mieć kontrolę nad przepływem informacji - podkreślił.

"Powstrzymanie ekspansji NATO"

Jak ocenił, "Chiny nie tylko jednoznacznie wsparły Rosję, poparły jej tak zwane żądania bezpieczeństwa w Europie Wschodniej". - W tej deklaracji obydwie strony zażądały także powstrzymania ekspansji NATO - wskazał.

Dodał, że "Rosja także wsparła Chiny w ich roszczeniach terytorialnych na Morzu Południowochińskim wobec Tajwanu". - Sprzeciwiła się powstawaniu organizacji obronnych na Pacyfiku - powiedział.


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
09:01 PR24_mp3 2022_02_04-16-50-47 (1).mp3 Michał Bogusz: to deklaracja wspólnoty ideowej Rosji i Chin (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzi: Antoni Opaliński

Gość: Michał Bogusz (OSW)

Data emisji: 4.02.2022

Godzina emisji: 16.47


ZOBACZ TAKŻE: Antoni Macierewicz o działaniach Rosji

jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem