more_horiz

"Ogromne niebezpieczeństwo". Łukasz Jasina o napiętej sytuacji w Europie

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2022 17:16
- Rosyjskie wojska są Kaliningradzie i na Białorusi. To ogromne niebezpieczeństwo, zwłaszcza dla Polski i państw bałtyckich - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Jasina, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Łukasz Jasina zaznaczył, że aktywność Rosji jest niebezpieczna także dla Polski
Łukasz Jasina zaznaczył, że aktywność Rosji jest niebezpieczna także dla PolskiFoto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Podczas trzydniowej wizyty w stolicy Stanów Zjednoczonych szef polskiej dyplomacji spotkał się między innymi z sekretarzem stanu Antonym Blinkenem, przedstawicielami Kongresu i Narodowej Rady Bezpieczeństwa. 

Informacje USA

Łukasz Jasina powiedział, że amerykańskie społeczeństwo jest bardzo dobrze poinformowane o sytuacji w Europie i zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie ona niesie dla bezpieczeństwa. - Od kilku tygodniu w mediach USA bardzo mocno mówi się o tym, co może nastąpić na Ukrainie. W takim klimacie nastąpiła pierwsza od dłuższego czasu wizyta szefa polskiego MSZ - powiedział.

- Mamy wojska w Kaliningradzie i na Białorusi. To ogromne niebezpieczeństwo, zwłaszcza dla Polski i państw bałtyckich. Szef polskiego MSZ przedstawił wszystkie te rzeczy politykom USA i mają oni pełną świadomość naszej sytuacji - dodał.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił także, że pomimo tego, iż Ukraina nie jest w NATO, to może liczyć na zdecydowaną reakcję państw Sojuszu w przypadku naruszenia jej granic. - Na pewno będzie reakcja USA w przypadku ataku Rosji na Ukrainę. Nie mogę powiedzieć jaka, ale na pewno nastąpi. Będzie reakcja USA, ale i nas wszystkich. Trzeba pamiętać jednak, że inaczej wygląda reakcja na państwo, które nie jest członkiem NATO - powiedział Łukasz Jasina.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
10:18 PR24 2022_02_07-16-49-02.mp3 Łukasz Jasina o sytuacji w Europie ("Świata pogląd")

* * *

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzi: Antoni Opaliński

Gość: Łukasz Jasina (rzecznik MSZ)

Data emisji: 07.02.2022

Godzina emisji: 16.49

dz

Zobacz także

Zobacz także