Paweł Behrendt: ideologia zbliżyła do siebie Chiny i Rosję
- Chiny popierają Chiny - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Behrendt z Instytutu Boyma o stosunku Pekinu do wojny Rosji z Ukrainą. Jak wyjaśnił, ideologia zbliża Państwo Środka z Federacją Rosyjską, jednak we władzach tego państwa trwa dyskusja, czy utrzymywanie dobrych i bliskich stosunków z Kremlem jest opłacalne.
2022-03-21, 18:36
Chiny pozostają ambiwalentne w stosunku do trwającej rosyjskiej agresji na Ukrainę. Początkowo wyrażały ostrożne poparcie dla Rosji, jednakże od początku informowały także, że są za utrzymaniem pokoju i integralności terytorialnej Ukrainy. Obecnie z kolei Chiny zapowiedziały przekazanie Ukrainie pomocy humanitarnej, deklarują także, że nie zamierzają sprzedawać broni Rosji, jednak nadal krytykują Zachód za sankcje wobec Rosji. W Polskim Radiu 24 sytuację tę próbował wyjaśnić ekspert Paweł Behrendt.
"Chiny popierają Chiny"
Gość PR24 stwierdził, że "stanowisko Chin jest takie, że Chiny popierają Chiny". Wyjaśnił, że Państwo Środka poszukuje w każdej sytuacji jak największych korzyści dla siebie, upatrując ich niekoniecznie tam, gdzie tych korzyści upatrujemy my.
- Przez lata ukuło się takie przekonanie, że chińskie przywództwo to są pragmatycy i realiści, którzy koncentrują się na gospodarce, co nie do końca było prawdą, a od kiedy w 2012 roku władzę objął Xi Jinping, to już coraz mniej ma wspólnego z rzeczywistością, a coraz większą rolę zaczyna odgrywać ideologia. A ta ideologia właśnie zbliża Chiny z Rosją - mówił Paweł Behrendt.
Relacje Chiny-Rosja
Gość audycji wyjaśnił, że w Chinach panuje przekonanie, iż Zachód jest na ścieżce nieuchronnego upadku, a miejsce Stanów Zjednoczonych, jako globalnego hegemona, zająć ma właśnie Chińska Republika Ludowa "pod światłym przewodnictwem Chińskiej Partii Komunistycznej". - I tutaj partnerstwo zaoferowała Rosja - dodał Paweł Behrendt.
REKLAMA
Jednak - jak zauważył - wzmocnienie się USA w związku z wybuchem wojny na Ukrainie stało się problemem dla chińskiego przywództwa. - Zaczęły pojawiać się dość mocne głosy, że partnerstwo z Rosją jest dla Chin w ogóle nieopłacalne i należy porzucić Putina, póki jeszcze można - wyjaśnił ekspert.
- Rosja użyła pocisków hipersonicznych. To pierwszy tego typu przypadek w historii
- Wojna na Ukrainie. Marek Wróbel: Putin walczy o życie
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Paweł Behrendt (Instytut Boyma)
Data emisji: 21.03.2022
Godzina emisji: 16.49
REKLAMA
PR24/jmo
REKLAMA