more_horiz

Rosja zaatakuje Mołdawię? "Możliwe prowokacje i akcje dywersyjne"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 18:00
- Rosjanie mogą grać np. na to, że NATO, Rumunia, Polska, wciągając jeszcze w to Ukrainę, starają się przejąć kontrolę nad Mołdawią - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Marek z Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa.
Rosyjskie plany wobec Mołdawii? Ekspert rozwiewa wątpliwości co do możliwego frontu walk na tym terenie
Rosyjskie plany wobec Mołdawii? Ekspert rozwiewa wątpliwości co do możliwego frontu walk na tym terenieFoto: Shutterstock.com/ railway fx

Odnosząc się do informacji na temat tego, że kolejnym ogniskiem frontu walk miałaby być Mołdawia, ekspert PR24 powiedział że sytuacja jest złożona, bo same siły rosyjskie będące w Naddniestrzu są zbyt małe i słabe, by przeprowadzić jakiekolwiek uderzenie w kierunku Mołdawii.

- Są to siły wystarczające, by przeprowadzić operacje dywersyjną czy prowokację, ale nie udaną ofensywę, która doprowadziłaby do zmiany sytuacji. Niestety Rosjanie wykorzystują sytuację w Naddniestrzu do tego, by napięcie eskalować. Jeżeli rosyjskie siły wraz z lokalnymi jednostkami w Naddniestrzu zdecydują się na atak na Ukrainę, to Kijów będzie zmuszony do reakcji i np. przekroczenia granicy - powiedział Michał Marek.

"Rosja ugina się"

Jak poinformował brytyjski dziennik "The Times", rosyjskie władze opracowały plan inwazji, zgodnie z którym Mołdawia zostanie wkrótce zaatakowana według tzw. donbaskiego scenariusza. Kluczowa może okazać się nieuznawana republika Naddniestrza, która oderwała się od Mołdawii w 1990 r., a jej niepodległość uznają jedynie Abchazja i Osetia Południowa, czyli separatystyczne republiki w Gruzji.

W Naddniestrzu stacjonuje ok. dwóch tysięcy rosyjskich żołnierzy. I choć ich wartość bojowa pozostawia wiele do życzenia, to wkrótce sytuacja może się zmienić, co sprawia, że w Kiszyniowie rosną obawy dotyczące planów Rosji.

Czytaj także:

Gość PR24 komentował też doniesienia o tym, że rozpoczęła się kolejna ewakuacja cywilów z Mariupola o czym poinformował doradca mera tego oblężonego przez Rosjan ukraińskiego miasta, Petro Andriuszczenko.

- Te informacje potwierdza i strona rosyjska i ukraińska, trudno jednak stwierdzić czy procedura będzie kontynuowana i w jakim zakresie. Jest to niewątpliwie korzystny sygnał świadczący o tym, że Rosja coraz bardziej ugina się pod presją Zachodu - wyjaśnił ekspert.

Posłuchaj
11:16 _PR24_AAC 2022_05_02-16-48-57.mp3 Rosyjskie plany wobec Mołdawii? Ekspert rozwiewa wątpliwości co do możliwego frontu walk na tym terenie ("Świata pogląd")

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Michał Marek z Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa

Data emisji: 02.05.2022

Godzina: 16:48 

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem