more_horiz

Słowa Putina na dzień zwycięstwa. Michał Marek: szykuje społeczeństwo Rosji do długotrwałej wojny

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 17:14
Jak mówił w Polskim Radiu 24 Michał Marek z Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa, Władimir Putin podczas uroczystości w Moskwie z okazji dnia zwycięstwa nie powiedział nic nowego. - Idziemy cały czas w stronę radykalizacji działań propagandowych Rosji. To są ciągle przekazy odwołujące się do najprostszych odczuć, sfery emocjonalnej - ocenił.
Michał Marek: słowa Putina w Moskwie z okazji dnia zwycięstwa to dalsza radykalizacja przekazu
Michał Marek: słowa Putina w Moskwie z okazji dnia zwycięstwa to dalsza radykalizacja przekazuFoto: PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Władimir Putin oskarżył NATO i Ukrainę o sprowokowanie wojny i zagrożenie bezpieczeństwu Rosji. Rosyjski przywódca mówił o tym w trakcie parady zwycięstwa zorganizowanej na Placu Czerwonym w Moskwie z okazji 77 rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami.

Michał Marek zauważył, że prezydent Rosji sprowadził wojnę do "operacji obronnej". - W oparciu o paralelę z II wojny światowej zbudowano obraz, według którego Federacja Rosyjska wyciągnęła wnioski z problemów z obroną Związku Radzieckiego w 1941 r., więc aby nie dopuścić do kolejnych zniszczeń na rosyjskiej ziemi, zdecydowano się na atak wyprzedzający - podkreślił.

Wizja Putina: Zachód to "oś zła"

Zatem, wzmocniono narrację, że "NATO i Zachód to praktycznie to samo co III Rzesza", która szykuje się do ataku na Rosji. Zatem, jak tłumaczył gość PR24 przekaz Putina, Rosja miałaby zostać zmuszona do inwazji na Ukrainę. - Nie ma nowej jakości. To "rozczarowanie". Z drugiej strony, idziemy cały czas w stronę radykalizacji działań propagandowych Rosji. To są ciągle przekazy odwołujące się do najprostszych odczuć, sfery emocjonalnej - wskazał ekspert ds. bezpieczeństwa.

Posłuchaj
12:40 Michał Marek PR24.mp3 Michał Marek w PR24 o obchodach dnia zwycięstwa w Rosji (Polskie Radio 24)

- Putin przygotowuje społeczeństwo do długiej wojny, która ma być toczona nie tyle z Ukrainą, co z całym NATO. Tak właśnie w rosyjskiej percepcji wygląda wojna na Ukrainie. Jako starcie z całym Zachodem utożsamionym z "osią zła" - mówił Michał Marek.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Michał Marek z Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa

Data emisji: 9.05.2022

Godzina: 16:48


ms/IAR/PR24

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem