Alternatywa dla ropy z Rosji. Paweł Rakowski: Zachód patrzy w kierunku Iranu

2022-05-10, 17:14

Alternatywa dla ropy z Rosji. Paweł Rakowski: Zachód patrzy w kierunku Iranu
Irańska ropa popłynie na Zachód?. Foto: afotostock/Shutterstock

- Od wojny na Ukrainie zarówno Waszyngton, jak i stolice europejskie patrzą w kierunku Zatoki Perskiej, Iranu. Są propozycje, że Iran mógłby zastąpić Rosję na europejskim rynku naftowym - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Rakowski, komentator polityki bliskowschodniej.

Nadzieja na rozwój współpracy gospodarczej, ale też zauważalne różnice w ocenie wojny na Ukrainie - tak można streścić trzydniową wizytę szefa MSZ Zbigniewa Raua w Iranie. Była to pierwsza od ośmiu lat podróż do tego kraju polskiego ministra spraw zagranicznych.

Paweł Rakowski oświadczył, że pobyt ministra w Iranie był bardzo istotny. - To był sygnał idący z Teheranu do szeroko idącego Zachodu, że Iran jest gotowy na jakieś polubowne załatwienie istotnych kwestii z Amerykanami - ocenił.

W jego ocenie bliskowschodni kraj dał do zrozumienia, że liczy na to, iż "w przyszłości może być rozwijany jakiś układ gospodarczy". 

Do Polski popłynie irańska ropa?

Czy Iran może być alternatywnym dostawcą ropy do Polski? - Jak najbardziej ma taki potencjał. Pojawia się nawet coraz więcej branżowych komentarzy, że irańska ropa byłaby idealnym substytutem, jeśli chodzi o kwestię jakości - wskazał gość PR24.

Posłuchaj

Paweł Rakowski o możliwościach importu ropy z Iranu (Polskie Radio 24/Świata pogląd) 10:13
+
Dodaj do playlisty

Jak tłumaczył, polskie rafinerie są przyzwyczajone do surowca rosyjskiego, nie najwyżej rafinowanego, do którego to podobna jest ropa z Iranu.

- Widzimy, że z Kataru płyną statki z gazem do Świnoujścia. Pytanie, dlaczego takowe statki z takim lub innym surowcem pod banderą irańską nie mogłyby płynąć (do Polski - red.) - wskazał komentator spraw bliskowschodnich.

Czytaj także:

Zachód patrzy w kierunku Zatoki Perskiej

Przypomniał, że w obecnym momencie Iran nie może eksportować Zachodowi swoich kopalin, ale Waszyngton i kraje Europy patrzą w kierunku tego kraju, jako potencjalnego zastępcy Rosji na rynku.

Jak zastrzegł, pojawia się jednak kwestia ceny i odpowiedniej infrastruktury, niemniej Teheran "wręcz oczekuje" na porozumienie w tej sprawie.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Paweł Rakowski, komentator polityki bliskowschodniej 

Data emisji: 10.05.2022

Godzina: 16:48

ms/PR24/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej