more_horiz

"Nie tylko wojna jest powodem". Wojciech Jakóbik o wzroście cen

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 17:16
- Przecież mamy wzrost popytu wynikający z tego, że gospodarka odbija się po ograniczeniach pandemicznych - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny biznesalert.pl.
Wojciech Jakóbik
Wojciech JakóbikFoto: PR24

W piątek rano notowania ropy naftowej Brent w Londynie idą w górę o 1,95 proc. do 109,55 dol. za baryłkę. Drożeje także ropa naftowa WTI o 1,70 proc. do 107,93 dol. za baryłkę. W czwartek na zamknięciu ropa naftowa Brent kosztowała 107,45 dol. za baryłkę, a WTI 106,13 dol. za baryłkę. W dniu napaści Rosji na Ukrainę, 24 lutego br., baryłka Brent wyceniana była na 99 dol., a WTI na 92,8 dol. W kulminacyjnym momencie wzrostów ceny ropy naftowej dochodziły w USA do 130 dolarów za baryłkę, a ropy Brent były bliskie 140 dolarów za baryłkę. 

Na antenie Polskiego Radia 24 do rosnących cen ropy odniósł się redaktor naczelny portalu biznesalert.pl. Jak wskazał Wojciech Jakóbik "ceny rosną i będą rosnąć za względu na czynniki obiektywne, jednak głównym zdarzeniem, które podnosi ceny na giełdach, jest wojna na Ukrainie".

- Warto przypomnieć, że po 24 lutego ceny ropy skoczyły o 24 proc. z dnia na dzień. Teraz utrzymują się na coraz wyższym poziomie, natomiast tak dużego skoku już nie ma - zaznaczył.

"Nie tylko wojna"

Jak podkreślił, "nie tylko wojna jest powodem wysokich cen". - Przecież mamy inflację, problemy z dostępnością paliwa, mamy wzrost popytu wynikający z tego, że gospodarka odbija się po ograniczeniach pandemicznych - wymieniał.

- Mamy dużo więcej pieniędzy na rynku ze względu na programy pomocowe, które pozwolą przetrwać przedsiębiorcom i to wszystko razem składa się na wyższe ceny, coraz większą presję inflacyjną i na to nakłada się jeszcze celowe działanie Rosji - dodał.

"Rosja celowo ogranicza podaż gazu"

Zaznaczył, że "Rosja celowo ogranicza podaż gazu, a teraz dodatkowo ropy naftowej". - Ogranicza gaz co najmniej od wakacji 2021 roku, teraz obniża wydobycie ropy naftowej poprzez sankcje, które nie pozwalają jej sprzedawać tyle, ile by chciała, ale także poprzez wyrachowanie i zmniejszanie podaży, żeby dalej podnosić ceny i paraliżować świat - powiedział. 

Podkreślił, że "Władimir Putin chce uderzyć wysokimi cenami po to, żebyśmy się bali reagować". - Umizgi niektórych państw, na przykład bardzo zależnych od Rosji Włoch, pokazują, że ta presja do pewnego stopnia działa - dodał.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
11:44 Jakóbik (1).mp3 Wojciech Jakóbik: nie tylko wojna jest powodem wzrostu cen (Polskie Radio 24)

***

AudycjaŚwiata pogląd

Prowadził: Antoni Opaliński

GośćWojciech Jakóbik (biznesalert.pl)

Data emisji: 13.05.2022

Godz. emisji: 16.48


jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem