more_horiz

Lwy na Cmentarzu Orląt odsłonięte. Grzywaczewski: przełomowy moment w relacjach polsko-ukraińskich

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 17:45
- Bez wątpienia zgoda władz Lwowa na odsłonięcie pomników jest wydarzeniem bardzo symbolicznym i pokazującym, że barbarzyńska inwazja Rosjan może stać się przełomowym momentem w relacjach polsko-ukraińskich - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Grzywaczewski z TVP World.
Tomasz Grzywaczewski o ponownym odsłonięciu pomników lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich
Tomasz Grzywaczewski o ponownym odsłonięciu pomników lwów na Cmentarzu Orląt LwowskichFoto: PAP/Vitaliy Hrabar

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński powiedział, że ponowne odsłonięcie pomników lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich to wzruszająca i ważna chwila. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, że otoczy kamienne lwy opieką konserwatorską. O odsłonięciu pomników poinformował w mediach społecznościowych mer Lwowa Andrij Sadowyj.

"Symboliczne wydarzenie"

- Bez wątpienia zgoda władz Lwowa na odsłonięcie pomników jest wydarzeniem bardzo symbolicznym i pokazującym, że barbarzyńska inwazja Rosjan może stać się momentem przełomowym w relacjach polsko-ukraińskich - podkreślił Tomasz Grzywaczewski.

Publicysta zaznaczył, że "nie możemy pozwolić na to, aby Polska stała się zakładnikami historii, czego bardzo chciałaby Moskwa". - Gest miasta Lwów utrąca kolejny argument rosyjskiej propagandy. Zagrywka Kremla się nie udała, choć cały czas trzeba być czujnym i uważnym - ocenił.

Imperializm Moskwy 

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę na fakt, że "próby dzielenia narodów Europy Środkowej, w tym polskiego i ukraińskiego, są jednym z narzędzi uprawiania imperialnej polityki Moskwy". - Im bardziej będziemy zjednoczeni, tym bardziej Kreml będzie się bał - tłumaczył Tomasz Grzywaczewski.

W latach 70. kamienne lwy zostały usunięte z cokołów przez władze sowieckie. W 2005 roku uroczyście poświęcono i odsłonięto Cmentarz Orląt Lwowskich bez ich figur. Dopiero w grudniu 2015 roku lwy wróciły na swoje miejsce, wkrótce potem zostały jednak zasłonięte drewnianymi deskami.

* * *

Audycja: Świata pogląd

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Tomasz Grzywaczewski (TVP World)

Data emisji: 20.05.2022

Godzina emisji: 16.49

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

IAR/nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem