more_horiz

Upadek koalicji w Izraelu. Paweł Rakowski: w październiku odbędą się kolejne już wybory

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2022 17:43
- Już od kilku tygodni było wiadomo, że koalicja pod władzą Bennetta i Lapida straciła większość w Knesecie. Wczoraj w trakcie głosowań okazało się, że zabrakło wystarczającej ilości głosów do utrzymania tego rządu - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Rakowski, komentator polityki bliskowschodniej.
Paweł Rakowski o Izraelu: nie udało się utrzymać tego rządu.
Paweł Rakowski o Izraelu: nie udało się utrzymać tego rządu.Foto: twitter.com/@PAPinformacje

Premier Izraela Naftali Bennett i minister spraw zagranicznych tego kraju Jair Lapid uzgodnili rozwiązanie parlamentu oraz przedterminowe wybory. Głosowanie w tej sprawie ma odbyć się w przyszłym tygodniu. Potem, do czasu wyborów, stanowisko szefa rządu ma objąć Jair Lapid.

"Nie udało się utrzymać tego rządu"

Na antenie Polskiego Radia 24 sytuację polityczną w Izraelu ocenił Paweł Rakowski. Jak wskazał komentator spraw bliskowschodnich, "już od kilku tygodni było wiadomo, że koalicja pod władzą Bennetta i Lapida straciła większość w Knesecie". - Wczoraj w trakcie głosowań nad wotum zaufania okazało się, że zabrakło wystarczającej ilości głosów do tego żeby utrzymać ten rząd - powiedział.

- Szybka reakcja była taka, że Bennett ogłosił dymisję, a premierem tymczasowym będzie Lapid, który będzie sprawował ten urząd do 25 października - zaznaczył. - Wówczas mają się odbyć kolejne już wybory - przypomniał.

Wizyta Joe Bidena

Podkreślił, że "bardzo ważnym elementem jest to, że miedzy 13 a 16 lipca na Bliskim Wschodzie będzie przebywał prezydent USA Joe Biden". - Będzie odwiedzał Arabię Saudyjską, Palestynę oraz Izrael - wskazał.

- To Lapid będzie podejmował amerykańskiego przywódcę, a jak wiadomo te trzy kraje od czasów amerykańskich wyborów pozostają w nazwijmy to dylemacie politycznym względem Waszyngtonu - zauważył.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:03 Rakowski.mp3 Paweł Rakowski o Izraelu: nie udało się utrzymać tego rządu (Polskie Radio 24)

***

Audycja"Świata pogląd"

Prowadzący: Antoni Opaliński 

GośćPaweł Rakowski, komentator polityki bliskowschodniej

Data emisji: 21.06.2022

Godzina emisji: 16.47


jb

Zobacz także

Zobacz także