more_horiz

Inwestycje w źródła gazowe i jądrowe częścią taksonomii? "W środę poznamy decyzję"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 17:50
- Jutro odbędzie się głosowanie na ten temat i poznamy odpowiedź na pytanie, czy Parlament Europejski zgadza się na to, aby źródła gazowe i jądrowe były uznawane przez Unię jako źródła wytwarzania energii zrównoważone, czy też nie - podkreślił w Polskim Radiu 24 Mariusz Marszałkowski z portalu BiznesAlert.pl.
Budynek Parlamentu Europejskiego
Budynek Parlamentu EuropejskiegoFoto: RossHelen/ Shutterstock

Celem Unii Europejskiej jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń o 55 procent do 2035 roku oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2050. Parlament Europejski ponownie pochyli się nad tak zwaną taksonomią. Publicysta portalu BiznesAlert.pl Mariusz Marszałkowski wyjaśnił na antenie Polskiego Radia 24 kwestie związane z polityką klimatyczną w UE.

"Prognozy są dość negatywne"

- Tak zwany akt delegowany do taksonomii w odniesieniu do polskiego prawa jest rozporządzeniem do ustawy. Taksonomia w ogólnym rozrachunku wyznacza inwestycje zrównoważone klimatycznie, czyli ona mówi o tym, jakie inwestycje są premiowane lub nie - zaznaczył.

Mariusz Marszałkowski zwrócił uwagę na fakt, że "dyskusja w Parlamencie Europejskim dotyczy aktu delegowanego". - Ten akt mówi o włączeniu do taksonomii, czyli do inwestycji uważanych za zrównoważone, inwestycji w źródła gazowe oraz w źródła energetyki jądrowej - wskazał gość audycji.

- Trwa debata właśnie w PE dotycząca tego czy przyjąć zapisy tego aktu delegowanego, czy ich do tego rozporządzenia nie włączać, aczkolwiek prognozy w tej kwestii są dosyć negatywne, ale to się może jeszcze zmieni - podkreślił publicysta portalu BiznesAlert.pl.

Dotychczasowe decyzje PE

Wcześniej, 8 czerwca, Parlament Europejski odrzucił propozycje - aktualizacji systemu handlu emisjami, utworzenia funduszu dla osób dotkniętych ubóstwem energetycznym, a także nałożenia podatku węglowego na importowane towary.

Z kolei wymaganą większość zyskała propozycja, by ograniczyć do zera emisję w transporcie - od 2035 roku nowe samochody osobowe i lekkie dostawcze mają emitować o sto procent mniej zanieczyszczeń niż teraz, w praktyce więc będą musiały korzystać np. z silników elektrycznych. Sprzedane wcześniej "diesle" i samochody benzynowe nadal będą mogły być eksploatowane.

Europosłowie poparli także propozycję zwiększenia bioróżnorodności i zalesiania nowych terenów, czyli tworzenia "naturalnych pochłaniaczy dwutlenku węgla".

Posłuchaj
10:02 mariusz marszałkowski.mp3 Mariusz Marszałkowski o tzw. taksonomii ("Świata pogląd") 

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Mariusz Marszałkowski (portal BiznesAlert.pl)

Data emisji: 5.07.2022

Godzina: 16:49

IAR/nt

Zobacz także

Zobacz także