more_horiz
Wiadomości

Unijny plan odejścia od samochodów spalinowych. Wspólny sprzeciw Polski i Czech

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 23:55
Rzecznik rządu Piotr Müller oświadczył w TVP Info, że Polska wraz z Czechami będzie budować koalicję państw, które sprzeciwiają się zakazowi produkcji samochodów spalinowych od 2035 roku. Taki postulat wysunęła Komisja Europejska.
Komisja Europejska chce zakazać sprzedaży samochodów elektrycznych. Anna Moskwa: to dla nas nie do przyjęcia
Komisja Europejska chce zakazać sprzedaży samochodów elektrycznych. Anna Moskwa: to dla nas nie do przyjęciaFoto: DarSzach / Shutterstock.com

Rzecznik rządu podkreślił, że premier Mateusz Morawiecki już prowadzi działania w tej sprawie.

- Mieliśmy ostatnio konsultacje międzyrządowe. Umówiliśmy się z Czechami, że będziemy wspólnie działać przeciwko temu mechanizmowi. Stanowisko polskiego rządu będzie tu krytyczne. Pamiętajmy o tym, że od przyszłego półrocza Czesi przejmują prezydencję w Unii Europejskiej. Liczymy więc na to, że będą prowadzili takie działania. Chodzi o to, żeby to zablokować, przesunąć w czasie. Po ataku Rosji na Ukrainę mamy zupełnie inną sytuację geopolityczną. Musimy zapobiegać działaniom mającym negatywne skutki gospodarcze dla obywateli - powiedział Piotr Müller.

8 czerwca w Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie w sprawie pakietu Fit for 55. Zakłada on do 2030 roku redukcję o 55 procent emisji dwutlenku węgla w porównaniu do 1990 roku. Temu celowi mają też służyć tak zwane kamienie milowe, które znalazły się w Krajowym Planie Odbudowy. Wśród nich jest mowa o opłatach od rejestracji i posiadania pojazdów, które najbardziej zatruwają środowisko.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:25 koalic.mp3 Piotr Müller o blokadzie zakazu produkcji samochodów spalinowych (IAR)

 

fc

Zobacz także

Zobacz także