Kryzys energetyczny wciągnie Niemcy w recesję? Dr Andrzejewski wyjaśnia
- Niemiecka gospodarka oparła swoją konkurencyjność na trzech elementach: taniej sile roboczej z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, taniej energii i surowcach pochodzących z Rosji i inwestycjach na chłonnym rynku chińskim. Tanie surowce i inwestycje w Chinach są ryzykowne i Niemcy to ryzyko ponoszą - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Andrzejewski z Instytutu Zachodniego, komentując problemy gospodarcze naszego zachodniego sąsiada.
2022-08-25, 17:27
Niemiecka grupa energetyczna Uniper, największy importer gazu w Niemczech, odnotowała w pierwszej połowie roku stratę netto w wysokości ponad 12 mld euro - wynika z opublikowanych danych.
- Niemieckie media uderzają w alarmistyczne tony, informując, że zimą może nie starczyć gazu na ogrzewanie domów - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Piotr Andrzejewski z Instytutu Zachodniego. Gość audycji stwierdził też, że ponad 55 proc. wszystkich domów i bloków w Niemczech ogrzewanych jest gazem. - Z produkcją prądu Niemcy sobie poradzą, restartując elektrownie węglowe, ale ogrzewanie będzie dużym problemem - ocenił.
Problemy przemysłu i ryzyko recesji
Jak mówił rozmówca "Świata poglądu", "niemiecka gospodarka oparła swoją konkurencyjność o trzy elementy: tanią siłę roboczą z krajów Europy środkowo-wschodniej, tanią energię i surowce pochodzące z Rosji i inwestycje na chłonnym rynku chińskim". - Dwa z tych elementów - czyli tanie surowce i inwestycje w Chinach - są ryzykowne i Niemcy to ryzyko ponoszą. Jest groźba utraty konkurencyjności niemieckiej gospodarki ze względu na wysokie ceny energii - ocenił.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Czytaj także:
- Media: Kreml postrzega Niemcy jako słabe ogniwo UE i zaostrza szantaż
- Rosja zakręci kurek z gazem? Dr Kędzierski: Niemcy zaczęli się oswajać z taką możliwością
***
Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: dr Piotr Andrzejewski (Instytut Zachodni)
Data emisji: 25.08.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 16.47
Polskie Radio 24, PAP/ mbl
REKLAMA