more_horiz

Ekspert o puczu w Turcji: Erdogan uznał, że nie trzeba głębiej kopać w tej sprawie

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 17:41
- Pozostajemy na poziomie bardzo ogólnej wiedzy, że stał za tym ruch Fethullaha Gülena, islamistycznego kaznodziei, który od 1999 roku mieszka w Stanach Zjednoczonych. To starszy, leciwy człowiek, więc sam za sznurki nie mógł pociągać, ale tureckie władze twierdzą, że to jego ruch i jego podwładni doprowadzili do puczu - mówił w Polskim Radiu 24 Konrad Zasztowt z Wydziału Orientalistycznego UW.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan
Prezydent Turcji Recep Tayyip ErdoganFoto: Sasa Dzambic Photography/ Shutterstock

Mijają cztery lata od zamachu stanu w Turcji. Na ulicach Stambułu i Ankary pojawiło się wojsko. Nieudany pucz jest, zdaniem wielu obserwatorów, przełomowym wydarzeniem w najnowszej historii Turcji. 

Posłuchaj
12:12 [PR24]PR24 (mp3) 15 lipiec 2020 16_47_10.mp3 Konrad ​Zasztowt o tym, co wiadomo o puczu w Turcji w czwartą rocznicę wydarzenia (Polskie Radio 24/Świata pogląd)

Konrad Zasztowt podkreślił, że wciąż "bardzo dużo nie wiemy" o tym wydarzeniu, mimo upływu czasu. - Jest nadal dużo znaków zapytania. Raport, który przygotowywała komisja tureckiego parlamentu, nie został opublikowany - mówił.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
lotniskowiec.jpg
Napięcie na linii Turcja-Grecja-Francja z Libią w tle. Ekspert: grozi wojna sojuszników z NATO

"Nie należało głębiej kopać"

- Na polecenie prezydenta Erdogana cała ta sprawa została wyciszona. Jego zdaniem nie należało już głębiej kopać - ocenił ekspert.

- Pozostajemy więc na poziomie bardzo ogólnej wiedzy, że stał za tym ruch Fethullaha Gülena, islamistycznego kaznodziei, który od 1999 roku mieszka w Stanach Zjednoczonych. To starszy, leciwy człowiek, więc sam za sznurki nie mógł pociągać, ale tureckie władze twierdzą, że to jego ruch i jego podwładni doprowadzili do puczu - podkreślił gość PR24.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Konrad Zasztowt z Wydziału Orientalistycznego UW
Data emisji: 15.07.2020
Godzina emisji: 16.47

ms

Zobacz także

Zobacz także