more_horiz

"Dla UE to dyplomatyczna katastrofa". Guzy o wizycie Borrella w Moskwie

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 17:30
- Nie chodzi tu o kwalifikacje samego Borrella i jego umiejętności przeciwstawienia się na konferencji prasowej takiemu wytrawnemu graczowi jak Ławrow. To nauczka dla całej dyplomacji europejskiej i odpowiedzialnych za nią polityków - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej.   
Audio
  • Jarosław Guzy o wizycie Borrella w Moskwie ("Świata pogląd")
Jarosław Guzy
Jarosław GuzyFoto: PR24/MR

W piątek szef unijnej dyplomacji, Josep Borrell złożył wizytę w Moskwie, gdzie spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. To pierwsza od 2017 roku wizyta unijnego urzędnika tak wysokiego szczebla w Rosji.

WaszczykowskiPR24AK.jpg
"Błędy, zaniechania i naiwności". Waszczykowski o wizycie szefa dyplomacji UE w Moskwie

- Tak naprawdę w rozmowach przed tą wizytą Niemcy i Francja zdecydowanie odmówiły jakiejkolwiek dyskusji o sankcjach wobec Rosji w związku ze sprawą Nawalnego. To był polityczny pomysł na dialog z Rosją: niezależnie od sprawy Nawalnego, bez użycia jakichkolwiek instrumentów nacisku. Efektem jest dyplomatyczna katastrofa Unii Europejskiej, nie pana Borrella. Za nią są odpowiedzialni politycy tych krajów, którzy Borrella wysłali do Moskwy - powiedział Jarosław Guzy.   

     

Jak podkreślił gość audycji, nie wszystkie państwa członkowskie UE były przychylne temu spotkaniu. - Protesty były ze strony Polski, krajów bałtyckich, Rumunii, krajów, które znają lepiej Rosję i dyplomację rosyjską. Konsekwencji po stronie rosyjskiej na razie nie będzie, bo Rosja będzie się przyglądała reakcjom ze strony europejskiej, temu, ile UE jest w stanie zaakceptować zniewag. To były zniewagi wygłaszane pod adresem Unii bardzo konsekwentnie i dosyć arogancko, w typowy sposób dla Moskwy. Polacy mogli się tylko z tego śmiać, bo można było przewidzieć tego typu zachowanie - ocenił.  

- Teraz będzie dyskusja o sankcjach, ale zwracam uwagę na reakcję ze strony niemieckiej, która bardzo słabo reagowała na to, co dzieje się w Moskwie. Dopiero po jakimś czasie wypracowano stanowisko, że "tak, będziemy dyskutować o sankcjach, będziemy Rosji grozić" - podsumował Guzy.

Czytaj także:


Posłuchaj
11:30 _PR24_AAC 2021_02_08-16-48-14.mp3 Jarosław Guzy o wizycie Borrella w Moskwie ("Świata pogląd")

 

Więcej w nagraniu.

******

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadził: Antoni Opaliński

Gość: Jarosław Guzy (PAP)

Data emisji: 08.02.2021

Godz. emisji: 16.47

kmp

Zobacz także

Zobacz także