more_horiz

Reparacje dla Grecji? Olga Doleśniak-Harczuk: Niemcy uważają sprawę za zamkniętą

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 18:03
- Niemcy poczuwają się do winy za zbrodnie II wojny światowej, natomiast sprawę reparacji uważają za załatwioną - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 ekspert Instytutu Staszica Olga Doleśniak-Harczuk. 
Audio
  • Olga Doleśniak-Harczuk o niemieckich reparacjach dla Grecji (Świata pogląd)
Bundestag - zdjęcie ilustracyjne
Bundestag - zdjęcie ilustracyjneFoto: suehling/shutterstock

W czwartek deputowani do niemieckiego parlamentu debatowali nad wnioskami klubów parlamentarnych Zielonych oraz Lewicy (Die Linke) złożonymi w związku ze zbliżającą się 80. rocznicą niemieckiej agresji na Grecję 6 kwietnia 1941 roku. W debacie pojawiła się też sprawa reparacji. 

warszawa_ruiny1200.jpg
"Dług reparacyjny nie ulega przedawnieniu". Jednoznaczne stanowisko niemieckiego eksperta

Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że kwestia reparacji budzi w Niemczech duże kontrowersje i w zasadzie nikt nie chce przyznać, że są one słuszne. - Wyjątek stanowią politycy Lewicy, którzy cieszą się niewielkim poparciem i mogą sobie pozwolić na tego typu inicjatywy. Przedstawicielka Die Linke wyszła na mównicę i stwierdziła, że reparacje należą się Grecji, Włochom i Polce. Dodała, że należy z tymi państwami rozpocząć negocjacje - powiedziała Olga Doleśniak-Harczuk.

Ważniejsze w tym kontekście wydaje się być stanowisko Zielonych, którzy po zaplanowanych na jesieni wyborach mogą wejść w skład koalicji rządzącej w Niemczech.

- Ich incjatywa w Bundestagu dotyczyła tego, że z Grecją należy rozmawiać na zasadach partnerskich, że o zbrodniach Wehrmachtu nie mówi się w Niemczech, że ten temat jest pomijany. Zieloni chcą przywrócić pamięć, ale nie dopuszczą do wypłaty reparacji. Postulaty krążą wokół rozbudowy funduszu wspomagającego pewne inicjatywy w Grecji, kultywowaniu pamięci i pojednaniu. Chodzi o kwestie kulturowe i edukacyjne. Polityk niemieckich Zielonych Manuel Sarrazin przedstawił pomysł jak należy rozmawiać w tej kwestii. Na zasadzie, że Niemcy poczuwają się do winy z zbrodnie II wojny światowej, natomiast sprawę reparacji uważają za zamkniętą i załatwioną. Te określenia pojawiają się zresztą w wypowiedziach wszystkich polityków, którzy mają wpływ na kształtowanie polityki zagranicznej Niemiec - podsumowała Olga Doleśniak-Harczuk.

Posłuchaj
10:57 PR24_mp3 2021_03_26-16-48-39.mp3 Olga Doleśniak-Harczuk o niemieckich reparacjach dla Grecji (Świata pogląd)

 

Sprawa reparacji powróciła na agendę greckiej polityki w 2012 roku. Wtedy pod naciskiem środowisk "ocalonych" i potomków ofiar niemieckich zbrodni pojawiły się zbiorowe roszczenia. Eksperci Państwowego Trybunału Obrachunkowego opracowali raport, który został przedstawiony rządowi. Niezałatwione roszczenia reparacyjne i odszkodowawcze zostały wycenione na kwotę pomiędzy 332,8 a 269,5 miliarda euro.

Więcej w nagraniu. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Olga Doelśniak-Harczuk  (ekspert Instytutu Staszica)
Data emisji: 26.03.2021
Godzina emisji: 16.48

PR24/tj

Zobacz także

Zobacz także