more_horiz

Wycofanie wojsk z Afganistanu. Gen. Polko: należało skupić się na budowaniu alternatyw, a nie potyczkach militarnych

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 17:02
- Trzeba przede wszystkim słuchać tego, co chce lokalna ludność i w dużo większym stopniu należało się skoncentrować na budowaniu alternatywy i zwalczaniu analfabetyzmu niż na potyczkach militarnych, z których wychodziliśmy zwycięsko, ale pokoju nie da się zbudować na bagnetach - powiedział w Polskim Radiu 24 gen. Roman Polko, były dowódca GROM.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: twitter.com/Ministerstwo Obrony Narodowej

Misja w Afganistanie była jedną z najdłuższych i najtrudniejszych operacji zagranicznych Wojska Polskiego; polscy żołnierze byli tam obecni prawie 20 lat, w misji uczestniczyło ponad 33 tys. polskich żołnierzy i pracowników Ministerstwa Obrony Narodowej. W czerwcu prezydent Andrzej Duda poinformował, że zgodnie z decyzjami naszych sojuszników Polska nie przedłuży pobytu swojego kontyngentu w tym kraju i z końcem czerwca zakończyła wojskowe zaangażowanie w tej operacji NATO.

Rumsfeld PAP 1200.jpg
Postać Donalda Rumsfelda. Mateusz Piotrowski: możemy jeszcze zobaczyć kontynuację jego polityki

"Te same błędy"

Generał Roman Polko powiedział, że NATO popełniło te same błędy, które wcześniej zrobili Brytyjczycy i Rosjanie. - Wtedy, kiedy Sojusz Północny przy wsparciu USA i koalicjantów obalał rząd Talibów, to oni stwierdzili, że mają czas. Wierzyli, że to oni powrócą do władzy i niestety po latach tak się dzieje. Lata temu byli to Brytyjczycy, którzy próbowali urządzać Afganistan na swój sposób, później Rosjanie, a teraz te same błędy popełnia NATO - powiedział.

- Trzeba przede wszystkim słuchać tego, co chce lokalna ludność i w dużo większym stopniu należało się skoncentrować na budowaniu alternatywy i zwalczaniu analfabetyzmu niż na potyczkach militarnych, z których wychodziliśmy zwycięsko, ale pokoju nie da się zbudować na bagnetach - ocenił.

Czytaj także: 

Gość Polskiego Radia 24 ocenił także, że większy posłuch powinni mieć dowódcy wojskowi. - Przerażające jest to, że zbyt często politycy nie słuchają wojskowych, którzy mają większe wyczucie tego, co jest potrzebne. (…) W Afganistanie stawiano na czele państwa watażków, których miałem możliwość poznać i nie byli oni ani autorytetami dla lokalnej społeczności, ani nie byli uczciwi w swoich zamiarach - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
12:30 PR24_mp3 2021_07_02-16-47-16.mp3 gen. dyw. Roman Polko o misji w Afganistanie ("Świata pogląd")

***

Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: gen. dyw. Roman Polko (były dowódca jednostki GROM)
Data emisji: 02.07.2021
Godz. emisji: 16:47

dz

Zobacz także

Zobacz także