more_horiz

"KE sprawdza, czy uda jej się rozszerzyć kompetencje". Prof. Grabowska o sporach wewnątrz UE

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 18:32
Gościem Polskiego Radia 24 była prof. Genowefa Grabowska, ekspert ds prawa międzynarodowego, która odniosła się do sporów państw członkowskich Unii Europejskiej z jej organami tj. TSUE. - Komisja Europejska próbuje, czy uda się jej rozszerzyć kompetencje - mówiła. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock / Alexandros Michailidis

Na łamach dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" czołowi niemieccy konstytucjonaliści skrytykowali Komisję Europejską za uruchomienie procedury naruszenia prawa UE wobec Niemiec. Wskazali, że to ingerencja w suwerenność państw UE.

shutterstock unia europejska free 1200.jpg
Unijne sankcje za korupcję. Parlament Europejski przyjął rezolucję w tej sprawie

Prof. Genowefa Grabowska zaznaczyła, że "nie tylko Niemcy i nie tylko niemiecki Trybunał Konstytucyjny był niezadowolony". - Podobną sytuację mamy we Francji, kiedy francuska Rada Stanu również uznała, że działanie organów Unii, w tym przypadku TSUE, wykracza poza kompetencje. Podobnie postąpił Sąd Najwyższy w Hiszpanii. Nie tak dawno, teraz w czerwcu orzekł Trybunał Konstytucyjny Rumunii, który bardzo szybko, dosłownie dwa tygodnie po wyroku, powiedział nie, TSUE posuwa się za daleko, tj. kwestia nie należy do kompetencji Unii Europejskiej, też kwestia należąca do porządku wewnętrznego Konstytucyjnego państw członkowskich. Ten sam problem mamy w Polsce, kiedy chcemy wskazać jakie kompetencje ma Unia, a do jakich spraw wymieszać się nie powinna i ten spór przecież także odczuwamy, kiedy Komisja Europejska poprzez fakty dokonane wymusza na wielu państwach członkowskich, także na Polsce, określone zachowania - mówiła ekspertka ds. prawa międzynarodowego.

Posłuchaj
10:41 [PR24] PR24 (PKiN) 8 lipiec 2021 16_48_58.mp3 Prof. Genowefa Grabowska o Unii Europejskiej (Świata pogląd) 

- Takie wykraczanie poza traktatami przyznane kompetencje Komisji Europejskiej, TSUE, innym organom, wszystkim organom, także bankowi centralnemu w traktatach, wykroczenie poza te kompetencje, działanie poza traktatami ma taką łacińską nazwę "Ultra vires", czyli organ nie ma uprawnienia, by działać w tej w tym zakresie, ale interpretuje sobie, że powinien, że spróbuję, czy mu się to uda i w taki sposób można powiedzieć działa Komisja Europejska, próbuje, czy uda się jej rozszerzyć kompetencje - wskazała prof. Genowefa Grabowska.

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: prof. Genowefa Grabowska, ekspert ds prawa międzynarodowego

Data emisji: 08.07.2021

Godzina: 16.47

PR24/nt

Zobacz także

Zobacz także