more_horiz

"Zawarte ponad głowami Polski i Ukrainy". Grzegorz Kuczyński o porozumieniu ws. Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 18:31
- Administracja Bidena wysłała swojego wysłannika do Kijowa, do Warszawy, żeby uprzedzić jakie są warunki porozumienia, które zostało zawarte ponad głowami Polski, Ukrainy. Bez naszej wiedzy i udziału - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Stefan Dinse/shutterstock

Tlący się od lat spór między USA a Niemcami został najwyraźniej rozładowany. Waszyngton i Berlin uzgodniły warunki, na jakich kontrowersyjny gazociąg Nord Stream 2 może zostać ukończony. "Byłby to niewątpliwie sukces Angeli Merkel" - pisze w środę tygodnik "Spiegel".

Bonikowska 663
Porozumienie Waszyngton-Berlin ws. Nord Stream 2. Dr Bonikowska: są w nim pewne gwarancje dla Ukrainy

Doradca amerykańskiego sekretarza stanu Derek Chollet rozpoczyna w środę trzydniową wizytę w Polsce. Jednym z tematów rozmów będzie kwestia Nord Stream 2.

- Administracja Bidena wysłała swojego wysłannika do Kijowa, do Warszawy, żeby uprzedzić jakie są warunki porozumienia, które zostało zawarte ponad głowami Polski, Ukrainy. Bez naszej wiedzy i udziału - zaznaczył Grzegorz Kuczyński.  

- To porozumienie podobno ma się sprowadzać do tego, że oczywiście Nord Stream 2 zostanie ukończony. Natomiast będzie pewna rekompensata, głównie ze strony niemieckiej, ale też amerykańskiej. Przede wszystkim dla Ukrainy, na rzecz "zielonej transformacji" - wskazał gość audycji.

Jak podkreślił rozmówca PR24, jakakolwiek rekompensata nic nie znaczy, wobec 3 mld dolarów, które Ukraina zyskuje z opłat tranzytowych za transport gazu rosyjskiego przez jej terytorium do Europy.         

Posłuchaj
11:05 PR24_mp3 2021_07_21-16-48-51.mp3 Grzegorz Kuczyński o rozmowach na linii USA-Niemcy ws. Nord Stream 2 (" Świata pogląd")

Wg medialnych doniesień, oficjalnie porozumienie ma być ogłoszone dopiero po zakończeniu wizyty w Kijowie i w Warszawie amerykańskiego dyplomaty.  

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Świata pogląd"

Prowadził: Antoni Opaliński 

Gość: Grzegorz Kuczyński 

Data emisji: 21.07.2021

Godz. emisji: 16.48

kmp

Zobacz także

Zobacz także