more_horiz

Grzywaczewski: UE nie jest traktowana przez Rosję jak partner do rozmów

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 18:20
- Moskwa nie będzie rozmawiać z Brukselą o geobezpieczeństwie, bo uważa, że to zbyt słaby gracz. To optyka, która powinna zapalić wszystkie czerwone lampki w Europie - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Grzywaczewski, dziennikarz i autor książek. 
Tomasz Grzywaczewski skomentował stan relacji na linii UE-Rosja
Tomasz Grzywaczewski skomentował stan relacji na linii UE-RosjaFoto: PAP/EPA/EGOR ALEEV/KREMLIN POOL

Gość PR24 mówił o sytuacji na wschodniej flance NATO w związku z gromadzeniem rosyjskich wojsk u granic Ukrainy oraz dążeniem Władimira Putina do uzyskania tzw. gwarancji bezpieczeństwa, żądaniem zaprzestania rozszerzania Sojuszu na Wschód.

- W mojej ocenie, to że udało się Zachód czyli Stany Zjednoczone zmusić do rozmów z Rosją, to już jest pewien sukces Kremla. Niedawno przecież rozmawialiśmy o tym, jak zakończyć wojnę w Donbasie, być może jak odzyskać Krym, a tymczasem teraz rozmawiamy o tym co zrobić, by to cała Ukraina nie wpadła w szpony Rosji - powiedział gość PR24.

"Nieobecność UE"

Dodał, że istotnym i zauważalnym faktem w rozmowach Rosji z USA jest nieobecność w trakcie ich trwania Unii Europejskiej, nie jest ona traktowana bowiem przez Rosję jako partner do rozmów o geopolityce. - Owszem, o gazie można rozmawiać, można rozmawiać o interesach, ale nie o geopolityce - podkreślił Tomasz Grzywaczewski.

Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow oświadczył, że projekt nowych sankcji USA wobec Rosji, które obejmują m.in. prezydenta Władimira Putina, mogą być porównane do dążenia do zerwania relacji z Rosją. Dodał, że takie sankcje pociągnęłyby za sobą "adekwatną odpowiedź" Moskwy.

Czytaj także:

USA ostrzegają, że nałożą sankcje na rosyjskich przywódców i rosyjskie banki, w przypadku ataku Rosji na Ukrainę. Projekt ustawy wprowadzającej takie sankcje przedstawili senatorowie Partii Demokratycznej. Sankcje te miałyby objąć m.in. prezydenta Rosji, Władimira Putina, premiera Rosji, Michaiła Miszustina oraz szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa oraz ministra obrony, Siergieja Szojgu.


Posłuchaj
11:01 PR24_mp3 2022_01_14-16-48-34.mp3 T. Grzywaczewski: UE nie jest traktowana przez Rosję jak partner do rozmów o geopolityce ("Świata pogląd")

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Tomasz Grzywaczewski (dziennikarz i autor książek)

Data emisji: 14.01.2021

Godzina: 16:48 

Zobacz także

Zobacz także