more_horiz

Prezydent Niemiec w Polsce. Piotr Cywiński: spotkanie z Andrzejem Dudą na wskroś partnerskie

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 18:42
- Frank-Walter Steinmeier ma obecnie zadanie "prasowaczki", wygładzania fałd, przynajmniej słownej rehabilitacji w kontekście tej dotychczasowej zachowawczej postawy Niemiec wobec napaści Rosji na Ukrainę - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Cywiński, publicysta "Sieci", ekspert ds. Niemiec.
Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier odwiedził Warszawę i spotkał się z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. W Polskim Radiu 24 o niemieckiej polityce wobec Rosji i Ukrainy mówił Piotr Cywiński.
Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier odwiedził Warszawę i spotkał się z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. W Polskim Radiu 24 o niemieckiej polityce wobec Rosji i Ukrainy mówił Piotr Cywiński.Foto: PAP/Radek Pietruszka

Z wizytą w Polsce przebywa niemiecka para prezydencka: prezydent Frank-Walter Steinmeier oraz pierwsza dama Elke Buedenbender. Podczas konferencji prasowej po spotkaniu prezydentów Polski i Niemiec polski przywódca pogratulował Steinmeierowi zwycięstwa w wyborach i wyraził radość, że Polska jest pierwszym państwem, do którego prezydent Niemiec przybył z wizytą po swojej reelekcji. Steinmeier z kolei wyraził szacunek i wdzięczność dla Polski za "hojną i dobrze zorganizowaną pomoc", którą udziela Ukraińcom. W Polskim Radiu 24 o relacjach polsko-niemieckich, a także niemiecko-rosyjskich i niemiecko-ukraińskich mówił Piotr Cywiński.

Zadanie "prasowaczki"

Gość PR24 zaczął od pytania retorycznego o to, "gdzie podziali się ci wszyscy, którzy mówili o izolacji Polski w Europie i na świecie". Jak zauważył, "dziś do Steinmeier przyjeżdża do Warszawy, a nie prezydent Duda do Berlina".

- Po raz pierwszy od lat nie miałem poczucia zażenowania, poczucia wstydu za uprawianie takiej polityki klientystycznej, polityki zgiętego karku. Było to spotkanie na wskroś partnerskie, a nie proszalne. W polityce jest się tak traktowanym, jak się na to pozwala - mówił Piotr Cywiński.

Publicysta wyjaśnił, że zadaniem prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera jest "wygładzanie, prasowanie" opinii o dotychczasowej zachowawczej polityce Niemiec, a także o przeszłej polityce Niemiec, prowadzonej przed wojną na Ukrainie.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
11:26 PR24_mp3 2022_04_12-16-48-08_Cywiński.mp3 Piotr Cywiński o niemieckiej polityce wobec Rosji i Ukrainy ("Świata pogląd" / PR24)

* * *

Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Piotr Cywiński (publicysta "Sieci" i wPolityce.pl, ekspert ds. Niemiec)
Data emisji: 12.04.2022
Godzina emisji: 16.48

PAP/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także