more_horiz

Odbudowa Ukrainy. Marek Wróbel: skala potrzeb jest ogromna, a Polska też ma coś do zaoferowania

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 19:32
- Polska ma potencjał, zwłaszcza w niektórych obszarach, by pomóc w odbudowie Ukrainy, ale skala potrzeb będzie tak ogromna, że wydaje się, iż w tym projekcie będzie musiał wziąć udział bez mała cały świat - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Wróbel z Fundacji Republikańskiej.
Ukraińcy stracili 4 miliony 800 tysięcy miejsc pracy od początku wojny, przekazuje raport Międzynarodowej Organizacji Pracy.
Ukraińcy stracili 4 miliony 800 tysięcy miejsc pracy od początku wojny, przekazuje raport Międzynarodowej Organizacji Pracy.Foto: PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

Komisja Europejska ogłosiła plan dalszego wsparcia finansowego dla Ukrainy. Chce jeszcze w tym roku zaproponować pomoc do dziewięciu miliardów euro na pokrycie najpilniejszych potrzeb, które Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje na 15 miliardów dolarów w tym kwartale. Nowy unijny pakiet wsparcia dla Ukrainy to tanie i długoterminowe pożyczki.

Marek Wróbel mówił o możliwościach odbudowy Ukrainy po zakończeniu wojny z Rosją. Jak zauważył, potencjał Polski jest niewystarczający do tego celu. - Niemcy liczyły na szybkie poddanie się Ukrainy. Kiedy to okazało się niemożliwe, a Stany Zjednoczone włączyły się w konflikt po stronie Ukrainy, z intencją pozbycia się Rosji, jako liczącego się na arenie międzynarodowej podmiotu, Niemcy zaczęły zmieniać zdanie. To jest proces. Zapewne złożą różne interesujące oferty, które zostaną przyjęte, ponieważ Ukraińcy nie mają wielkiego wyboru (…). Skala zniszczeń, ale i przestawienia Ukrainy na tory zachodnie są tak duże, że tak duży i bogaty kraj, jak Niemcy, będzie miał wiele do zaoferowania - komentował.

- Jeżeli chodzi o niższy średni szczebel wszelkiego rodzaju budownictwa, w tym przemysłowego, Polska ma tutaj spore kompetencje. Wszelkie kwestie logistyczne to też nasza specjalność, podobnie inwestycje infrastrukturalne czy budownictwo mieszkaniowe - dodał, mówiąc o potencjalnych możliwościach Polski w kwestii odbudowy zniszczonego kraju.

Posłuchaj
08:53 PR24_mp3 2022_05_19-17-48-12.mp3 Marek Wróbel o odbudowie Ukrainy (Polskie Radio 24 / Świata pogląd)

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Jeśli chodzi o finansowanie odbudowy, to Komisja Europejska sprawdza między innymi możliwości konfiskaty rosyjskich majątków i aktywów, które zostały zamrożone w ramach unijnych sankcji. Ponadto Komisja proponuje fundusz tworzony na kształt obecnego Funduszu Odbudowy po pandemii, który byłby zasilany pożyczkami zaciągniętymi na rynkach finansowych pod gwarancje całej Unii. Komisja Europejska liczy też na hojność innych darczyńców z Zachodu.

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Świata pogląd

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Marek Wróbel

Data emisji: 19.04.2022

Godzina emisji: 17.48

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także