more_horiz

Jakub Biernat: Ukraina nie chce być krajem buforowym, już wie, co to znaczy, i wybiera Unię

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 17:11
- Dziwią wypowiedzi, w których krajom jak Ukraina oferuje się UE-bis czy NATO-bis. To, że przez tyle lat świat zachodni nie był w stanie określić jednoznacznie swojej polityki wobec Ukrainy, doprowadziło do tego ogromnego kryzysu - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Biernat (Biełsat TV).
Ukraina chce szybkiej ścieżki przystąpienia do UE
Ukraina chce szybkiej ścieżki przystąpienia do UEFoto: Ukraina chce szybkiej ścieżki do UE.

Przemawiając w ubiegłym tygodniu w Parlamencie Europejskim z okazji Dnia Europy, prezydent Francji Emmanuel Macron zaproponował utworzenie nowej struktury europejskiej dla krajów podzielających unijne wartości.

"Ukraina poprzez swoją walkę i odwagę jest już w sercu naszej Europy, naszej rodziny, naszej Unii", jednak "procedura rozszerzenia UE zajęłaby lata, a nawet dekady" - podkreślił francuski polityk, apelując w związku z tym o stworzenie nowego typu "politycznej wspólnoty europejskiej", która pozwoliłaby krajom spoza Unii, takim jak Ukraina, na przyłączenie się "do podstawowych wartości europejskich".

Jakub Biernat komentował tę wypowiedź. - Na własne oczy widzimy, jak upada mit, który mówił, że jeśli pomiędzy Rosją a Zachodem będą kraje buforowe, to zapewni to stabilność. Niektóre kraje, jak Ukraina, nie chcą nimi być, na swoim przykładzie przeżyły, co to znaczy, kraj jest niesterowalny, rządzą w nim prorosyjskie partie, panuje korupcja, nie ma procedur europejskich - zauważył.

- Dla Ukrainy to decydujący moment, by wstąpić całkowicie do zachodniego świata i na tym zyskać - podkreślał i dodał, że to niejasna polityka krajów Zachodu wobec m.in. Ukrainy doprowadziła do obecnego kryzysu i wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Posłuchaj
14:56 PR24_mp3 2022_05_19-15-43-12.mp3 Jakub Biernat o planach przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba napisał w czwartek na Twitterze, że jego kraj nie potrzebuje żadnych zamienników i chce statusu kraju kandydującego do Unii Europejskiej.

"Strategiczna dwuznaczność dotycząca europejskiej perspektywy Ukrainy, praktykowana przez niektóre stolice UE w ostatnich latach, zawiodła i musi się skończyć. To tylko ośmieliło Putina. Nie potrzebujemy surogatów statusu kandydata do UE, które pokazują drugorzędne traktowanie Ukrainy i ranią uczucia Ukraińców" - podkreślił Kułeba.

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Jakub Biernat

Data emisji: 19.05.2022

Godzina emisji: 15.43

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem