more_horiz

Dr Karol Wasilewski o sytuacji Rosjan na Ukrainie: to wynik przyjęcia szeregu błędnych założeń

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 12:55
- Rosyjskie elity nie przeprocesowały tego, co dzieje się na Ukrainie od 2014 r. Eksperci powtarzali, że zajęcie Krymu, okupacja Donbasu spowodowały umocnienie ukraińskiej tożsamości, tego w swoim rachunku rosyjskie elity nie uwzględniły - mówił w Polskim Radiu 24 dr Karol Wasilewski (Agencja Analityczna NEOŚwiat).
Zniszczony rosyjski transporter na przedmieściach Charkowa
Zniszczony rosyjski transporter na przedmieściach CharkowaFoto: PAP/EPA/SERGEY KOZLOV

W zakładach metalurgicznych Azowstal w Mariupolu trwa misja ewakuacyjna; w poniedziałek ewakuowano 52 ciężko rannych ukraińskich żołnierzy, którzy po wyleczeniu zostaną wymienieni na rosyjskich jeńców wojennych - oświadczyła we wtorek na Telegramie wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

Dr Karol Wasilewski zwracał uwagę, że od początku tego konfliktu jest widoczna skala błędnych założeń poczynionych przez Putina i rosyjski establishment. - To m.in. założenia militarne, że Ukrainę da się podporządkować bardzo szybko. Budowano je na przekonaniu, że rosyjscy żołnierze będą witani przez Ukraińców jak wyzwoliciele, co wydaje się skrajnie nieracjonalne, gdy spojrzeć na to, co dzieje się na Ukrainie od 2014 r.  - ocenił.

- Kolejne błędne założenie Rosjan dotyczyły tego, co nazwalibyśmy reakcją państw zachodnich i NATO. Przyjęto założenie, że państwa Zachodu uznają Ukrainę za rosyjską strefę wpływów i tę logikę zaakceptują - stwierdził.

Posłuchaj
25:05 PR24_mp3 2022_05_17-11-33-29.mp3 Dr Karol Wasilewski o sytuacji na Ukrainie (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Ekspert odniósł się także do kwestii przyjęcia do NATO Szwecji i Finlandii. Sprzeciw wobec członkostwa tych krajów w sojuszu zapowiedziała jednak Turcja. - Nie wydaje mi się, żeby Turcja mogła zablokować rozszerzenie NATO o Szwecję i Finlandię. Turcja zdaje sprawę z tego, jak duży byłby to wkład w bezpieczeństwo Sojuszu Północnoatlantyckiego (…). Gdyby oponowała, to presja na nią będzie gigantyczna - zaznaczył i podkreślał, że obecny opór Turcji w tej sprawie to gra polityczna i zabieganie o własne interesy.

Zobacz także:

Zarówno Szwecja, jak i Finlandia zamierzają przystąpić do NATO. Prezydent i premier Finlandii złożyli deklarację ws. gotowości państwa do wstąpienia do Sojuszu. Wkrótce decyzję w tej sprawie ma podjąć Szwecja.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: dr Karol Wasilewski 

Data emisji: 17.05.2022

Godzina emisji: 11.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem