more_horiz

"Widać je w wyzwolonym już Czernihowie". Grzywaczewski o dowodach zbrodni na cywilach na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2022 18:21
- Są masowe gwałty, grabieże i niszczenie ukraińskiego dziedzictwa narodowego oraz kulturowego przez Rosjan - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Grzywaczewski, korespondent TVP World na Ukrainie. 
Widać je choćby w wyzwolonym już Czernihowie. Grzywaczewski o dowodach zbrodni na cywilach na Ukrainie
"Widać je choćby w wyzwolonym już Czernihowie". Grzywaczewski o dowodach zbrodni na cywilach na UkrainieFoto: PAP/DSNS

Gość PR24 relacjonował to co dzieje się w okolicach Czernihowa na Ukrainie. To miasto kilka tygodni temu zostało wyzwolone z rąk Rosjan. Jak przypomniał dziennikarz, ślady ataku na miasto widać na każdym kroku. Ponadto w rejonie tym ujawniane są kolejne rosyjskie zbrodnie wojenne. Na wszystkich terenach okupowanych przez wojska rosyjskie dochodziło do podobnych zbrodni.

- Wczoraj pojechaliśmy do jednej z miejscowości pod Czernihowem, w jednym z budynków znajdowała się katownia, znaleźliśmy fragmenty taśmy i sznurów. Rozmawiałam z człowiekiem, któremu udało się wydostać z dołu śmierci, został postrzelony w twarz, jemu udało się z dołu wyczołgać, ale były też gwałty, być może na 200 kobietach, ale tych ofiar będzie więcej - powiedział Tomasz Grzywaczewski.

"Ukraińcy jak wrogowie dla Rosjan"

Jak podkreślił korespondent wojenny, to że w określonym miejscu nie toczą się działania zbrojne, nie oznacza to że "wojna odeszła", widać ją w ludziach. Gość PR24 dodał, że w najbliższych dniach udaje się ze swoim operatorem kamery na południe, gdzie również pojawiają się informacje o cierpieniach ludzi, którzy znaleźli się pod okupacją, traktowanych przez Rosjan jako wrogów.

Czytaj także:

Rosjanie ze swoich baz na Białorusi uderzyli w lutym na Czernihów i Kijów w pierwszych dniach wojny na wielką skalę. Stamtąd też ostrzeliwali inne ukraińskie miasta przeciwko Ukrainie, a także ostrzeliwali rakietami ukraińskie miasta. Lotnictwo rosyjskie bombardowało Ukrainę startując z białoruskich wojskowych lotnisk. Po porażce odniesionej na północy Ukrainy, ukraińska armia liczyła się z ponownym natarciem z Białorusi.

Posłuchaj
11:57 _PR24_AAC 2022_06_09-16-47-57.mp3 "Widać je choćby w wyzwolonym już Czernihowie". Grzywaczewski o dowodach zbrodni na cywilach na Ukrainie ("Świata pogląd")

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Tomasz Grzywaczewski (korespondent TVP World na Ukrainie)

Data emisji: 09.06.2022

Godzina: 16:47 

Zobacz także

Zobacz także