more_horiz

Ukraina kandydatem do UE. Dr Bonikowska: najpierw wspólnota unijna powinna ją dozbroić

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2022 12:20
- Proces zmieniania Ukrainy nie nastąpi, jeśli będzie trwała tam wojna, to jest oczywiste. Dlatego wysiłki UE powinny pójść w kierunku dozbrajania Ukrainy - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych). 
Dr Małgorzata Bonikowska
Dr Małgorzata Bonikowska Foto: PR24/MS

Ukraina jest oficjalnie krajem kandydującym do Unii Europejskiej. Decyzję o nadaniu jej takiego statusu podjęli jednomyślnie przywódcy 27 krajów na szczycie w Brukseli.

"To historyczny moment" - przekazał w czwartek szef RE Charles Michel. "Dzisiejszy dzień oznacza kluczowy krok na waszej drodze do UE. Gratulacje dla prezydentów Ukrainy i Mołdawii oraz narodów ukraińskiego i mołdawskiego. Nasza przyszłość jest wspólna" - napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Sprawę kandydowania Ukrainy do wspólnoty unijnej skomentowała dr Małgorzata Bonikowska, w której ocenie "żeby mogło dojść co członkostwa Ukrainy w UE, to trzeba dużo pracy po obu stronach".

- Spodziewałam się tej decyzji. Bardzo cieszy mnie, że Ukraina i Mołdawia otrzymały ten status. To jest coś więcej niż symboliczne ogłoszenie decyzji. To jest przede wszystkim początek długiej, powolnej drogi do przybliżania się tych krajów do takiego zorganizowania się i funkcjonowania, w jaki sposób robimy to my (Polska - przyp. red.). 

W ocenie ekspert proces akcesji do UE wpisuje się w konstruowanie nowej Ukrainy.  

- Dzisiaj Ukraińcy na nowo określają swoją tożsamość. Budują państwo nie tylko w sensie operacyjnym, ale przede wszystkim w sensie tożsamościowym. Elementem tego procesu jest siłą rzeczy antyrosyjskość i prozachodniość - podkreśliła gość audycji.


Posłuchaj
23:22 PR24 2022_06_25-11-35-52.mp3 Dr Małgorzata Bonikowska o nadaniu Ukrainie statusu kandydata do UE ("Temat dnia/Gość PR24")

  

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Wiesław Molak

Gość: dr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych)

Data emisji: 25.06.2022

Godzina: 11.35

kmp

Zobacz także

Zobacz także