more_horiz

Wizyta Pelosi na Tajwanie. Lewicki: z punktu widzenia interesów tajwańskich, ta podróż nie miała sensu

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 18:10
- Chiny mogą bowiem doprowadzić do tzw. uduszenia się Tajwanu nie atakując go zbrojnie i nie łamiąc żadnych elementów prawa morskiego i prawa międzynarodowego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z UKSW. 
Wizyta Pelosi na Tajwanie. Lewicki: z punktu widzenia interesów tajwańskich, ta podróż nie miała sensu
Wizyta Pelosi na Tajwanie. Lewicki: z punktu widzenia interesów tajwańskich, ta podróż nie miała sensuFoto: PAP/EPA/Taiwan Ministry of Foreign Affairs HANDOUT

Spikerka Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi wraz z członkami delegacji Kongresu, przyleciała z wizytą na Tajwan. To pierwsza taka oficjalna wizyta od 25 lat, która odbywa się mimo protestów Chin. To także wsparcie Stanów Zjednoczonych dla tajwańskiej demokracji. Czy wizyta z punktu widzenia amerykańskich interesów miała sens? Zdaniem gościa PR24, nie.

- Tym bardziej nie miała sensu z punktu widzenia interesów tajwańskich. Ta wizyta miała sens jedynie dla Nancy Pelosi, która z kolei ma problemy w związku z zachowaniem jej męża i możliwością korzystania z niedozwolonych informacji dotyczących zakupu akcji, jak również kwestią prowadzenia samochodu przez jej męża pod wpływem. Ta wizyta dała Chinom pretekst do groźnych działań - wyjaśnił prof. Zbigniew Lewicki.

"Uduszenie Tajwanu"

Dodał, że nie chodzi tylko o Zatokę Tajwańską. Manewry chińskie bowiem, odbyły się w sześciu obszarach, które zostały dość dobrze zdefiniowane przez zachodnich specjalistów i są to obszary, które otaczają Tajwan. - W momencie, w którym Chiny zdecydowałyby się na kolejne manewry i zamknęłyby te obszary dla statków, to praktycznie biorąc Tajwan zostaje otoczony. Nie potrzeba siłowego rozwiązania, wystarczy tego typu uduszenie Tajwanu - powiedział amerykanista.

Chiny od czwartku (4.08) prowadzą bezprecedensowe ćwiczenia wojskowe na wodach i w przestrzeni powietrznej otaczających Tajwan. Część manewrów odbywa się zaledwie 20 km od tajwańskich wybrzeży. To reakcja na niedawną wizytę przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w Tajpej, przeciwko czemu Pekin stanowczo protestował. Pekin uznaje Tajwan za własne, zbuntowane terytorium i już w dniu przylotu Nancy Pelosi 20 chińskich samolotów naruszyło jego strefę obrony.


Posłuchaj
12:16 _PR24_AAC 2022_08_08-16-47-45.mp3 Wizyta Pelosi na Tajwanie. Lewicki: z punktu widzenia interesów tajwańskich, ta podróż nie miała sensu ("Świata pogląd")

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Paweł Lekki

Gość: prof. Zbigniew Lewicki (amerykanista z UKSW)

Data emisji: 08.08.2022

Godzina: 16:47   

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT USA Chiny Tajwan

Zobacz także

Zobacz także