Chilijczycy przeciwni nowej konstytucji. Dr Gocłowska-Bolek wyjaśnia powody odrzucenia projektu

2022-09-07, 19:24

Chilijczycy przeciwni nowej konstytucji. Dr Gocłowska-Bolek wyjaśnia powody odrzucenia projektu
Dr Joanna Gocłowska-Bolek: Chilijczycy w przeważającej większości zagłosowali przeciwko nowej konstytucji. Foto: Rainer Lesniewski/Shutterstock

- Okazało się, że w czasie pisania projektu, entuzjazm nowej konstytucji w Chile się ulotnił. Powstał niespójny tekst, który trudno było zrozumieć, który wzbudził sporo kontrowersji i Chilijczycy go nie chcieli - skomentowała na antenie Polskiego Radia 24 dr Joanna Gocłowska-Bolek (UW).

W niedzielę Chilijczycy w przeważającej większości zagłosowali przeciwko nowej konstytucji. Po przeliczeniu 99,74 procent oddanych kart do głosowania, poinformowano, że prawie 62 procent głosujących odrzuciło nową ustawę zasadniczą.

Do tego wydarzenia na antenie Polskiego Radia 24 odniosła się dr Joanna Gocłowska-Bolek. Jak wskazała, projekt nowej konstytucji w Chile był przygotowywany "z dużym rozmachem". - Pod koniec 2019 roku przez całą Amerykę Łacińską przetoczyła się fala protestów społecznych. Akurat w Chile miało to ten wymiar, że zakończyło się przyjęciem zobowiązania przez ówczesnego prezydenta. Mianowicie, zgodził się on na to, żeby rozpisać plebiscyt na wyłonienie grona, które przygotuje nowy projekt konstytucji - przypomniała.

Jak wyjaśniła, zebrana grupa liczyła ponad 150 osób. Zachowano w niej równy podział płci, a część miejsc zagwarantowano przedstawicielom rdzennej ludności. - Okazało się, że do tego grona nie wybrano polityków, ale znaleźli się tam przedstawiciele różnych grup spoza partii politycznych, w tym różnych mniejszości oraz aktywiści - dodała.

Chilijczycy przeciwni nowej konstytucji

Gość audycji powiedziała, że w wyniku tych prac powstał ogromny projekt, który składał się ze 178 stron i blisko 400 artykułów. Zaznaczyła, że dokument był trudny do przeczytania i zrozumienia dla przeciętnego obywatela. - Okazało się, że w czasie pisania, entuzjazm nowej konstytucji się ulotnił. Powstał niespójny tekst, który trudno było zrozumieć, który wzbudził sporo kontrowersji i Chilijczycy go nie chcieli - oceniła.

W jej opinii, jednym z powodów odrzucenia dokumentu jest to, że jest on "próbą przekształcenia Chile z kraju, który bardzo wyraźnie ceni wartości prywatne, w zupełnie inny projekt". - Miał zagwarantować prawa społeczne do darmowej edukacji, ochrony zdrowia, ubezpieczeń, emerytur, mieszkań, wody czy zdrowego klimatu. Jednak tworzenie takiego systemu wzbudziło wątpliwości i kontrowersje - w jaki sposób, dlaczego i skąd wziąć na to środki? - skomentowała.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Dr Joanna Gocłowska-Bolek: Chilijczycy w przeważającej większości zagłosowali przeciwko nowej konstytucji ("Świata pogląd"/Polskie Radio 24) 12:24
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: dr Joanna Gocłowska-Bolek (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 7.09.2022 r.

Godzina: 16.48

ng/PAP

Polecane

Wróć do strony głównej